Homework Help Question & Answers

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $ 150 and $ 105, respectively

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $ 150 and $ 105, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $ 5 per pound. The company has the capacity to annually produce 107,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:

image.png

The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.

2. What is the company's total amount of common fixed expenses?

Total common fixed expenses


3. Assume that Cane expects to produce and sell 85,000 Alphas during the current year. One of Cane's sales representatives has found a new customer who is willing to buy 15,000 additional Alphas for a price of $ 100 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the new customer's order?


4. Assume that Cane expects to produce and sell 95,000 Betas during the current year. One of Cane's sales representatives has found a new customer who is willing to buy 5,000 additional Betas for a price of $ 44 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the new customer's order?


5. Assume that Cane expects to produce and sell 100,000 Alphas during the current year. One of Cane's sales representatives has found a new customer who is willing to buy 15,000 additional Alphas for a price of $ 100 per unit; however pursuing this opportunity will decrease Alpha sales to regular customers by 8,000 units.

a. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the new customer's order?

b. Based on your calculations above should the special order be accepted?


6. Assume that Cane normally produces and sells 95,000 Betas per year. What is the financial advantage (disadvantage) of discontinuing the Beta product line?


7. Assume that Cane normally produces and sells 45,000 Betas per year. What is the financial advantage (disadvantage) of discontinuing the Beta product line?


8. Assume that Cane normally produces and sells 65,000 Betas and 85,000 Alphas per year. If Cane discontinues the Beta product line, its sales representatives could increase sales of Alpha by 20,000 units. What is the financial advantage (disadvantage) of discontinuing the Beta product line?


9. Assume that Cane expects to produce and sell 85,000 Aiphas during the current year. A suppller has offered to manufacture and deliver 85,000 Alphas to Cane for a price of $ 100 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of buying 85,000 units from the supplier instead of making those units?


11 0
Add a comment
✔ Recommended Answer
Answer #1
Answer 3 to 5 = Special order decision
Answer 6 to 8 = Discounting Decision
Answer 9 = Make or buy Decision
Answer 2
Common Fixed cost per unit Multiply: Annual Capacity Common Fixed cost
Alpha $          20          107,000 $        2,140,000
Beta $          15          107,000 $        1,605,000
Total Common fixed Cost $        3,745,000
Calculation Parts
Alpha Beta
Direct Materials $          30.00 $                10.00
Direct Labor $          25.00 $                20.00
Variable Manufacture Overhead $          12.00 $                10.00
Variable Selling expenses $          17.00 $                13.00
Total Variable Cost per unit $          84.00 $                53.00
Answer 3
Alpha
Sales Price per unit for Special order $              100.00
Less: Unit Variable Cost $                84.00
Unit Contribution margin for Special order $                16.00
Multiply: Number of units for Special order                  15,000
Financial Advantage $            240,000
Answer 4
Beta
Sales Price per unit for Special order $                44.00
Less: Unit Variable Cost $                53.00
Unit Contribution margin for Special order $                (9.00)
Multiply: Number of units for Special order                     5,000
Financial (Disadvantage) $            (45,000)
Answer 5
Alpha
Sales Price per unit for Special order $              100.00
Less: Unit Variable Cost $                84.00
Unit Contribution margin for Special order $                16.00
Multiply: Number of units for Special order                  15,000
Total Contribution margin from Special order                240,000
Less: Contribution margin Lost from Regular Sales (8000*(150-84))                528,000
Financial (Disadvantage) $         (288,000)
Company Should not accept the special order. Not accept
Answer 6
Beta
Selling price of Beta $                    105
Less: Unit Variable Cost $                      53
Unit Contribution margin $                      52
Multiply: Normally Units of Beat Sold                  95,000
Lost in Contribution margin if Beta product line discounted $        4,940,000
Traceable Fixed per unit $                      23
Multiply: Annual Capacity                107,000
Saving in Traceable Fixed if Beta product line discounted $        2,461,000
Saving in Traceable Fixed if Beta product line discounted $        2,461,000
Less: Lost in Contribution margin if Beta product line discounted $        4,940,000
Financial (Disadvantage) $      (2,479,000)
Answer 7
Beta
Selling price of Beta $                    105
Less: Unit Variable Cost $                      53
Unit Contribution margin $                      52
Multiply: Normally Units of Beat Sold                  45,000
Lost in Contribution margin if Beta product line discounted $        2,340,000
Traceable Fixed per unit $                      23
Multiply: Annual Capacity                107,000
Saving in Traceable Fixed if Beta product line discounted $        2,461,000
Saving in Traceable Fixed if Beta product line discounted $        2,461,000
Less: Lost in Contribution margin if Beta product line discounted $        2,340,000
Financial Advantage $            121,000
Answer 8
Beta
Selling price of Beta $                    105
Less: Unit Variable Cost $                      53
Unit Contribution margin $                      52
Multiply: Normally Units of Beat Sold                  65,000
Lost in Contribution margin if Beta product line discounted $        3,380,000
Traceable Fixed per unit $                      23
Multiply: Annual Capacity                107,000
Saving in Traceable Fixed if Beta product line discounted $        2,461,000
Increase in Contribution margin of alpha (20000*(150-84)) $        1,320,000
Add: Saving in Traceable Fixed if Beta product line discounted $        2,461,000
Less: Lost in Contribution margin if Beta product line discounted $        3,380,000
Financial Advantage $            401,000
Answer 9
Alpha
Direct Materials $                30.00
Direct Labor $                25.00
Variable Manufacture Overhead $                12.00
Unit Variable manufacture Cost $                67.00
Multiply: Units Normally required                  85,000
Variable Manufacture Cost for Manufacture            5,695,000
Traceable Fixed per unit $                      21
Multiply: Annual Capacity                107,000
Fixed Manufacture Cost for Manufacture $        2,247,000
Variable Manufacture Cost for Manufacture            5,695,000
Fixed Manufacture Cost for Manufacture $        2,247,000
Total relevant cost for Manufacture $        7,942,000
Purchase price per unit $                    100
Multiply: Units Normally required                  85,000
Total relevant cost for Purchase            8,500,000
Less: Total relevant cost for Manufacture $        7,942,000
Financial Advantage $            558,000
Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $ 150 and $ 105, respectively
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coin

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Similar Homework Help Questions
  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 112,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 10 Direct labor 22 29 Variable manufacturing overhead 20 13 Traceable fixed manufacturing overhead...

  • Cane Company manufactures two products called alpha and beta that sell for $140 and $100, respectively....

    Cane Company manufactures two products called alpha and beta that sell for $140 and $100, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 106,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha/Beta Direct materials $32/16 Direct Labor $24/19 Variable Manufacturing Overhead $10/9 Traceable fixed manufacturing overhead $20/22 Variable selling expenses $16/12 common...

  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $170 and $130, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $170 and $130, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 116,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 18 Direct labor 30 25 Variable manufacturing overhead 20 15 Traceable fixed manufacturing overhead...

  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: AlphaBeta Direct materials $30  $12 Direct labor  20   15 Variable manufacturing overhead  7   5 Traceable fixed manufacturing overhead  16   18 Variable selling expenses  12   8 Common fixed expenses  15   10 Total cost...

  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 12 Direct labor 20 15 Variable manufacturing overhead 7 5 Traceable fixed manufacturing overhead...

  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $165 and $130, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $165 and $130, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 113,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Beta $ 24 Alpha $ 40 29 15 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Traceable fixed manufacturing overhead Variable selling...

  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $105, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $105, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 107,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below:AlphaBeta  Direct materials$30$10  Direct labor2520  Variable manufacturing overhead1210  Traceable fixed manufacturing overhead2123  Variable selling expenses1713  Common fixed expenses2015  Total cost per unit$125$91The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be...

  • Cane company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively....

    Cane company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $120 and $80, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 100,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct Materials $30 $12 Direct Labor 20 15 Variable manufacturing overhead 7 5 Traceable fixed manufacturing overhead 16 18 Variable selling...

  • Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $170 and $130, respectively....

    Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $170 and $130, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 116,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 18 Direct labor 30 25 Variable manufacturing overhead 20 15 Traceable fixed manufacturing overhead...

  • Cane Company manufactures two products called alpha and beta that sell for $140 and $100, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the cap...

    Cane Company manufactures two products called alpha and beta that sell for $140 and $100, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 106,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha/Beta Direct materials $32/16 Direct Labor $24/19 Variable Manufacturing Overhead $10/9 Traceable fixed manufacturing overhead $20/22 Variable selling expenses $16/12 common...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT