Homework Help Question & Answers

Multiple Choice Question 93 Sheridan Shutters has the following inventory information. Nov. 1 8 17 25...

Multiple Choice Question 93 Sheridan Shutters has the following inventory information. Nov. 1 8 17 25 Inventory Purchase Purc

Multiple Choice Question 93 Sheridan Shutters has the following inventory information. Nov. 1 8 17 25 Inventory Purchase Purchase Purchase 40 units @ $4.00 80 units @ $5.00 50 units @ $5.00 110 units @ $6.00 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 100 units on hand. Assume a periodic inventory system is used. Cost of goods sold (rounded to the nearest dollar) under the average-cost method is $945. $951. $967. O $913.
0 0
Add a comment
Answer #1

Sales = Total purchase + opening inventory - closing inventory

= 80+50+110+40 - 100

= 180 units

Average cost = Total cost / total units

Total cost = 40*4 + 80*5 + 50*5 + 110*6

= 160+400+250+660

= $ 1,470

Average cost = 1470/280 =$ 5.25 per unit

Cost of goods sold = sales*per unit cost

= 180*5.25

= $ 945

Therefore the correct option is 1st.

If you find the answer helpful please upvote.

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
Multiple Choice Question 93 Sheridan Shutters has the following inventory information. Nov. 1 8 17 25...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coin

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • 20. Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @ $8.00 8...

    20. Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @ $8.00 8 Purchase 120 units @ $8.30 17 Purchase 60 units @ $8.70 25 Purchase 90 units @ $8.80 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 80 units on hand. Assume a periodic inventory system is used. Ending inventory under LIFO

  • 19. Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @$8.00 8 Purchase...

    19. Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @$8.00 8 Purchase 120 units @$8.30 17 Purchase 60 units @$8.70 25 Purchase 90 units @$8.80 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 80 units on hand. Assume a periodic inventory system is used. Ending inventory under FIFO is

  • 21. Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @ $8.00 8...

    21. Storme Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 30 units @ $8.00 8 Purchase 120 units @ $8.30 17 Purchase 60 units @ $8.40 25 Purchase 90 units @ $8.80 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 80 units on hand. Assume a periodic inventory system is used. Assuming that the specific identification method is used and that ending inventory consists of 20 units from each of the three purchases and...

  • Sheridan Company has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 25 units @ $5.00 each 8...

    Sheridan Company has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 25 units @ $5.00 each 8 Purchase 101 units @ $5.40 each 17 Purchase 50 units @ $5.30 each 25 Purchase 76 units @ $5.50 each A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 84 units on hand. Assuming that the specific identification method is used and that ending inventory consists of 25 units from each of the three purchases and 9 units from the...

  • PROBLEM 6 - Cost flow assumptions Sandy Shutters has the following inventory information Nov 1 Inventory...

    PROBLEM 6 - Cost flow assumptions Sandy Shutters has the following inventory information Nov 1 Inventory 5 units @ $5 8 Purchase 10 units @ $6 17 Purchase 15 units @ $7 Purchase 10 units @ $8 25 A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 8 units on hand. Ending Inventory Instructions Assume a periodic inventory system is used. Answer the following independent questions and show computations supporting your answers. 1. Assume that the...

  • A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 100 units on...

    A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 100 units on hand. Assume a periodic inventory system is used. Ending inventory under LIFO is Multiple Choice Question 95 Bonita Shutters has the following inventory information. Nov. 1 Inventory 8 Purchase 30 units @ $6.00 100 units @ $6.00 80 units @ $6.00 70 units @ $9.00 17 Purchase 25 Purchase A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 100 units...

  • Question 9 0.5 pts PES Spice Incorporated has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 30...

    Question 9 0.5 pts PES Spice Incorporated has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 30 units for $5.20 per unit 8 Purchase 150 units for $5.00 per unit 17 Purchase 70 units for $5.40 per unit Purchase 50 units for $5.10 per unit A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 105 units on hand. Ending inventory under LIFO and a periodic inventory system is

  • Bramble has the following inventory data: Nov. 1 8 17 25 Inventory Purchase Purchase Purchase 29...

    Bramble has the following inventory data: Nov. 1 8 17 25 Inventory Purchase Purchase Purchase 29 units @ $5.90 each 118 units @ $6.30 each 59 units @ $6.15 each 88 units @ $6.50 each A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 98 units on hand. Ending inventory under FIFO is $1244 $634 $606 $1216.

  • Carryable CDs has the following inventory data: Nov. 1 8 17 25 Inventory Purchase Purchase Purchase...

    Carryable CDs has the following inventory data: Nov. 1 8 17 25 Inventory Purchase Purchase Purchase 31 units @ $6.20 each 125 units @ $6.70 each 62 units $6.55 each 94 units @ $6.90 each A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 104 units on hand. Cost of goods sold under LIFO is 13, 5681. 1403 714 Attempts of 1 used Submit ها هاااله الاله الدال والد ال

  • Nash's, LLCs has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 22 units @ $4.40 each 8...

    Nash's, LLCs has the following inventory data: Nov. 1 Inventory 22 units @ $4.40 each 8 Purchase 89 units @ $4.75 each 17 Purchase 44 units @ $4.65 each 25 Purchase 67 units @ $4.90 each A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 74 units on hand. Cost of goods sold under LIFO is O $692. O $344. O $709. $361.

Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.