Homework Help Question & Answers

Determine the costs associated with offering your product. 1. Which costs are fixed and which are...

Determine the costs associated with offering your product.

1. Which costs are fixed and which are variable?

2. Determine the cost & price of a single unit of your product by using formula.

3. Discuss which pricing strategy you are using to determine the price logically?

Please choose any unique product and answer these questions

0 0
Add a comment
Answer #1

Ans) The unique product is Robotic computer. The cost associated with it are the fixed cost and variable costs. 1) Fixed cost are those which does not depend upon the quantity of out and it accrue even if there is no production in this case is the rent of the land taken to established the production facility to manufacture Robots computers and the variable costs are those which very according to the production for example of the productions of the robotic computer is increased than the the metal requirements to manufacture the robotic computer will also increase.Ans 2) The formula for calculating the single unit of a product are = Total cost of manufacturing ( FIXED cost + variable cost) / Total no of units produced.

FIXED cost includes = Rent for the plant + lightning expenses + maintenance expences and variable expenses are = raw material use to manufacture robotic computer + Wages of workers skilled as well unskilled + All the manufacturing expenses + MARKETING expenses.

Ans3.The price strategy that is used is cost plus profit strategy where per unit cost is determined and profit proportion is added to get the final price of the product for example Selling price of robotics computer = Total cost + profit margin.

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
Determine the costs associated with offering your product. 1. Which costs are fixed and which are...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coin

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Problem 1. A semiconductor company has the following costs associated with Product X Fixed cost of...

    Problem 1. A semiconductor company has the following costs associated with Product X Fixed cost of $200M ($200,000,000) wafer yield of90% Die yield of 65% (65% of dies on a wafer make it to the next level) 12-inch wafer manufacturing cost of S5,000 per wafer Die size 12mmx12mm Testing and packaging cost of $4per die A final test yield of85% Product volume of 400M chips a) What is the cost per IC (considering both fixed and variable costs)? b) Suppose...

  • -answer all of the questions. - type answers on a computer. Do not print by hand! You are the manager of a monopoly. A typical consumer's inverse demand function for your firm's product...

    -answer all of the questions. - type answers on a computer. Do not print by hand! You are the manager of a monopoly. A typical consumer's inverse demand function for your firm's product is P 250-40 Q, and your cost function is C (Q) 10 O. Determine the optimal two-part pricing strategy. a. b. How much additional profit do you earn using a two-part pricing strategy compared with charging this consumer a per unit profit maximizing price? You are the...

  • Identify whether each of the below is a variable or fixed cost. Justify your answer –...

    Identify whether each of the below is a variable or fixed cost. Justify your answer – (30 pts). Advertisement Delivery and shipping charges Employees’ Salaries Equipment Depreciation Rent payment of the store Sales commission Fixed costs Variable costs Referring to figure 1, a) Explain the difference between cost-based pricing and value-based pricing strategies – (10 pts). b) Provide an example for each of them – (10 pts). Figure 1: Value-based pricing versus Cost-based pricing Strategy Cost-based pricing Value-based pricing Comparison...

  • The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD105 are as follows:...

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD105 are as follows: Direct materials Direct manufacturing labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Sales commissions 2% of sales) Administrative salaries Total 8888 What is the percentage of the total variable costs per unit associated with Product ORD105 with respect to total cost? OA. 82% OB. 77% OC. 71% OD. 83% Click to select your answer EliteDisplay E2211

  • 1.Hudson CO. predicts fixed costs of $400,000 for 2019. It’s one product sells for $170 per...

    1.Hudson CO. predicts fixed costs of $400,000 for 2019. It’s one product sells for $170 per unit and it incurs variable costs of $150 per unit. The company predicts annual total sales of 25,000 units. Compute the contribution margin per unit Compute the break-even point in units using formula method Prepare a contribution margin income statement at the break-even point Using the information below apply the high-low method to determine the total fixed costs plus variable costs per unit. Highest...

  • Product Cost Concept of Product Pricing Willis Products Inc. uses the product cost concept of applying...

    Product Cost Concept of Product Pricing Willis Products Inc. uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 5,000 units of medical tablets are as follows: Variable costs per unit: Fixed costs: Direct materials $94 Factory overhead $160,000 Selling and admin. exp. Direct labor 34 55,000 Factory overhead 29 Selling and admin. exp. $180 Total Willis Products desires a profit equal to a 20% rate of return on invested assets...

  • Check my work Exercise 23-12 Product pricing using variable costs LO P6 Rios Co. makes drones...

    Check my work Exercise 23-12 Product pricing using variable costs LO P6 Rios Co. makes drones and uses the variable cost approach in setting product prices. Its costs for producing 26,000 units follow. The company targets a profit of $306,000 on this product 5 points Variable Costs per Unit $ 76 Fixed Costs (in total) $676,000 311,000 291,000 Direct materials Overhead Selling Administrative еВook Direct labor 46 Overhead 31 Print Selling 21 References 1. Compute the variable cost per unit....

  • Thornton Enterprises produces a product with fixed costs of $18,100 and variable cost of $4.10 per...

    Thornton Enterprises produces a product with fixed costs of $18,100 and variable cost of $4.10 per unit. The company desires to earn a $27,000 profit and believes it can sell 11,000 units of the product. Required a. Based on this information, determine the target sales price. (Round your answer to 2 decimal places.)

  • QUESTION 42 Magic Fun has total fixed costs of $4,000,000 and total variable cost of $2,000,000...

    QUESTION 42 Magic Fun has total fixed costs of $4,000,000 and total variable cost of $2,000,000 during a month when it sold 200,000 units. What price will Magic Fun charge if it uses cost-plus pricing and a markup of 20%? $30.00 $24.00 $36.00 $48.00 QUESTION 43 Cain Manufacturing produces 40,000 clocks at a total cost of $900,000. Total fixed costs are $400,000. If Cain increases production by 20% and uses a 50% markup, how much will the selling price per...

  • 19. The following information relates to a product Fixed costs Required profit Selling price per unit...

    19. The following information relates to a product Fixed costs Required profit Selling price per unit Variable cost per unit 72000 30000 10 4 How many units must be produced and sold to cover fixed costs and make the required profit? a 12000 b. 17000 c. 18000 d. 25500 20. A company is classifying its costs. It discovers that for any level of output between 10000 and 15000 units the freight cost per unit is always the same figure of...

Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.