Question

FIFO Method

Beginning inventory is 200 units @ $10/unit. During the year, the following purchases are made (in chronological order): 800 units @ $12/unit; 700 units @ $13/unit;and 100 units @ $15/unit. Ending inventory is 300 units. Compute the cost of ending inventory under the FIFO method.
0 0
Add a comment Improve this question
Request Professional Answer

Request Answer!

We need at least 9 more requests to produce the answer.

1 / 10 have requested this problem solution

The more requests, the faster the answer.

Request! (Login Required)


All students who have requested the answer will be notified once they are available.
Know the answer?
Add Answer to:
FIFO Method
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Similar Homework Help Questions
  • FIFO, LIFO and average cost method in periodic inventory system. Angelo Plc uses a periodic inventory...

    FIFO, LIFO and average cost method in periodic inventory system. Angelo Plc uses a periodic inventory system. The beginning balance of inventory and purchases made by the company during the month of July, 2016 are given below: July 1: Beginning inventory, 500 units @ $20 per unit. July 18: Inventory purchased, 800 units @ $24 per unit. July 25: Inventory purchased, 700 units @ $26 per unit. The company sold 1,400 units during the month of July. Required: Compute inventory...

  • FIFO METHOD: Hurst Company's beginning inventory and purchases during the fiscal year ended December 31, 20X2...

    FIFO METHOD: Hurst Company's beginning inventory and purchases during the fiscal year ended December 31, 20X2 were as follows Date Event Units Unit Price Total Cost January 1, 20X2 January 12 February 28 June 29 August 31 October 29 November 30 December 21 bea. Invento 1st purchase 2nd purchase 3rd purchase 4th purhcase 5th purchase 6th purchase 7th purchase 1,50010.00 $ 15,000.00 500 $11.50 5,750.00 600 $14.50 8,700.00 1,200$15.00 18,000.00 800$16.50$ 13,200.00 $5,400.00 700 18.50 12,950.00 400 20.00S8,000,00 $87,000.00 300...

  • Given the following data, calculate the cost of ending inventory using the FIFO costing method: 1/1...

    Given the following data, calculate the cost of ending inventory using the FIFO costing method: 1/1 Beginning inventory 45 units at $10 per unit 2/25 Purchases 40 units at $12 per unit 6/15 Purchases 30 units at $13 per unit 9/20 Purchases 25 units at $14 per unit 12/31 Ending inventory 40 units O A. $560 OB. $480 O c. $400 OD. $545

  • 1. Botter Company had a beginning inventory of 200 units at a cost of $13 per...

    1. Botter Company had a beginning inventory of 200 units at a cost of $13 per unit on August 1. During the month, the following purchases and sales were made. Purchases 250 units at S14 350 units at S15 200 units at S16 Sales August August August 4 15 28 August August August August 7 150 units 11 100 units 17 300 units 24 200 units Botter uses a periodic inventory system Instructions Determine ending inventory and cost of goods...

  • Fulbright Corp. uses the periodic inventory system. During its first year of operations, Fulbright made the...

    Fulbright Corp. uses the periodic inventory system. During its first year of operations, Fulbright made the following purchases (listed in chronological order of acquisition): 40 units at $109 per unit 73 units at $80 per unit 174 units at $62 per unit Sales for the year totaled 271 units, leaving 16 units on hand at the end of the year. Ending inventory using the LIFO method is: Multiple Choice $1,170. $1,744. $1,042. $992. Fulbright Corp. uses the periodic inventory system....

  • FIFO and LIFO methods in accounting

    Yount Company reports the following for the month of June:Date Explanation Units Unit Cost Total CostJune 1 Inventory 200 $5 $1,000June 12 Purchases 300 6 1,800June 23 Purchases 500 7 3,500June 30 Inventory 120Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under (1) FIFO and (2) LIFO.FIFO LIFOEnding Inventory $ $ ? $ ?Cost of goods sold $ ? $ ?

  • Problem (15 points): Vaughn Company had a beginning inventory on May 1, of 400 units of Product A at a cost of $7 p...

    Problem (15 points): Vaughn Company had a beginning inventory on May 1, of 400 units of Product A at a cost of $7 per unit. During May, the following purchases and sales were made. Purchases Sales May 6 375 units at $9 May 4 275 units 250 units at $10 300 units 300 units at $11 450 units 425 units at $13 225 units 1.350 1.250 Instructions: Compute the May 31 cost of ending inventory and May cost of goods...

  • Needs to be done on an excel with fifo, lifo, specific identification, weighted average, journal entries,...

    Needs to be done on an excel with fifo, lifo, specific identification, weighted average, journal entries, and cogs plus ending inventory seperated and filled out. 3 Northgate Products Corp. sells gadgets and uses the perpetual inventory system. During the 4 month of January 2019, the number of gadgets purchased and sold was as follows: Purchased Sold Balance in inventory Date Units Unit cost Total $ Units Unit cost Total $ Total $ Units Unit cost 200 $2/ Jan. 1 3...

  • 12.During July, the following purchases and sales were made Company uses a perpetual inventory system ses...

    12.During July, the following purchases and sales were made Company uses a perpetual inventory system ses and sales were made by Phat Company. There was no beginning inventory. Phase July 3 11 20 Purchases 40 units 514 40 units $15 20 units $16 July 13 22 Sales 50 units 20 units Under the LIFO method, the cost of goods sold for each sale is: July 13 July 22 a b. c. d. $700 740 750 800 $280 320 300 320...

  • E8-10 (L03) (FIFO and LIFO—Periodic and Perpetual) Inventory information for Part 311 of Monique Aaron Corp....

    E8-10 (L03) (FIFO and LIFO—Periodic and Perpetual) Inventory information for Part 311 of Monique Aaron Corp. dis- closes the following information for the month of June. June 1 11 20 Balance Purchased Purchased 300 units @ $10 800 units @ $12 500 units @ $13 June 10 15 27 Sold Sold Sold 200 units 500 units 300 units $24 $25 $27 Instructions (a) Assuming that the periodic inventory method is used, compute the cost of goods sold and ending inventory...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT