Homework Help Question & Answers

Caleb, Inc. determined the total cost to manufacture 25 units of Job SS5 was $1,025. To...

Caleb, Inc. determined the total cost to manufacture 25 units of Job SS5 was $1,025. To determine a selling price for its jobs, Moody marks up total manufacturing costs by an additional 80%. What is the per unit selling price of Job SS5?

a.

$73.80

b.

$90.20

c.

$32.80

d.

$41.80

0 0
Next > < Previous
ReportAnswer #1
Total cost = $1025
Sale revenue = $1025*1.80
=$1845
Selling price per unit = total revenue / number of units
=$1845/25
=$73.8
Correct Option : a.$73.8
Know the answer?
Add Answer of:
Caleb, Inc. determined the total cost to manufacture 25 units of Job SS5 was $1,025. To...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • 12. If Job P included 20 units, what was its unit product cost? 13. If Job...

    12. If Job P included 20 units, what was its unit product cost? 13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? 14. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit...

  • Simple Metal​ Works, Inc. will manufacture and sell 200,000 units next year. Fixed costs will total...

    Simple Metal​ Works, Inc. will manufacture and sell 200,000 units next year. Fixed costs will total $330,000​,and variable costs will be 50 percent of sales. a. The firm wants to achieve a level of earnings before interest and taxes of $250,000. What selling price per unit is necessary to achieve this​ result? b. Set up an analytical income statement to verify your solution to part (a​).

  • 1. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? 2. Assume that...

    1. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? 2. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit basis assuming 20 units were produced for Job P and 30 units were...

  • 6. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? (Do not round...

    6. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to nearest whole dollar.) 7. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit...

  • 1. If Job P included 20 units, what was its unit product cost? 2. What was...

    1. If Job P included 20 units, what was its unit product cost? 2. What was the total manufacturing cost assigned to Job Q? 3. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? 4. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the...

  • Job P = $ 68,145 Job Q = predetermined overhead rate * Actual Total machine hours...

    Job P = $ 68,145 Job Q = predetermined overhead rate * Actual Total machine hours of Job Q Job Q = $ 11.55 Per machine hour * 5300 Machine hours Job Q = $ 61,215 [The following information applies to the questions displayed below.] Sweeten Company had no jobs in progress at the beginning of March and no beginning inventories. The company has two manufacturing departments--Molding and Fabrication. It started, completed, and sold only two jobs during March-Job P...

  • ​(​Break-even point and selling price​) Specialty​ Steel, Inc. will manufacture and sell 190,000 units next year....

    ​(​Break-even point and selling price​) Specialty​ Steel, Inc. will manufacture and sell 190,000 units next year. Fixed costs will total ​$330,000​, and variable costs will be 50 percent of sales. a. The firm wants to achieve a level of earnings before interest and taxes of ​$260,000. What selling price per unit is necessary to achieve this​ result? b. Set up a pro forma income statement to verify your solution to part a

  • 13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? 14. Assume that...

    13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? 14. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit basis assuming 20 units were produced for Job P and 30 units were...

  • 13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? (Do not round...

    13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to nearest whole dollar.) 14. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit...

  • 13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? (Do not round...

    13. If Job Q included 30 units, what was its unit product cost? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to nearest whole dollar.) 14. Assume that Sweeten Company used cost-plus pricing (and a markup percentage of 80% of total manufacturing cost) to establish selling prices for all of its jobs. What selling price would the company have established for Jobs P and Q? What are the selling prices for both jobs when stated on a per unit...

Free Homework App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
Share Your Knowledge

Post an Article
Post an Answer
Post a Question with Answer

Self-promotion: Authors have the chance of a link back to their own personal blogs or social media profile pages.