Homework Help Question & Answers

EXERCISE 1-17 Classifying Variable and Fixed Costs and Product and Period Costs L01-3, 101-4 Below are...


EXERCISE 1-17 Classifying Variable and Fixed Costs and Product and Period Costs L01-3, 101-4 Below are listed various costs t
Strange Systems uses the following data in its Cost-Volume-Profit analyses: Total Sales $380,000 Variable expenses 228,000 Co
EXERCISE 1-17 Classifying Variable and Fixed Costs and Product and Period Costs L01-3, 101-4 Below are listed various costs that are found in organizations. 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant. 2. Advertising by a dental office. 3. Apples processed and canned by Del Monte. 4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers. 5. Insurance on a Bausch & Lomb factory producing contact lenses. 6. Insurance on Nucor's corporate headquarters. 7. Salary of a supervisor overseeing production of printers at Ricoh. 8. Commissions paid to automobile salespersons. 9. Depreciation of factory lunchroom facilities at a General Electric plant. 10. Steering wheels installed in Tesla electric vehicles. Required: Using the table shown below, describe each of the costs mentioned above in two ways. In terms of cost classifications for predicting cost behavior (column 1), indicate whether the cost is fixed or variable with respect to the number of units produced and sold. With respect to cost classifications for preparing financial statements (column 2), indicate whether the item is a product cost or period cost (selling and administrative cost). Cost Classifications for: (1) (2) Predicting Preparing Cost Item Cost Behavior Financial Statements
Strange Systems uses the following data in its Cost-Volume-Profit analyses: Total Sales $380,000 Variable expenses 228,000 Contribution margin 152,000 Fixed expenses 116,000 $36,000 Net operating income What is total contribution margin if sales volume increases by 20%?
0 0
Next > < Previous
ReportAnswer #1


**Variable Costs: Variable costs are those cost that are incurred by the firm as a result of the use of variable factor inputs. They are dependent of the level of input.

**Fixed Costs: Fixed costs are those cost that are incurred as a result of the use of fixed factor inputs, It remains fixed at any level of output in the short run.

**Product Costs: DIrect Materials + Direct Labors + Direct Expenses + Manufacturing Overhead.

**Period Costs: Selling and Administrative Overhead.

-------------------------------------------

Q1. Sl.no Cost Item 1 Hamburger buns in a wendy restaurant 2 Advertising by a dental office. 3 Apples processed and canned by

--------------------------------------

If you have any queries/doubts,Immediately drop your messages in the comment box !!!! I will help you...
Thanks!!!

Know the answer?
Add Answer of:
EXERCISE 1-17 Classifying Variable and Fixed Costs and Product and Period Costs L01-3, 101-4 Below are...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units...

    Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each cost as either a period or a product cost. Cost Classifications for: Cost Item Predicting Cost Behavior Preparing Financial Statements 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant. 2. Advertising by a dental office. 3. Apples processed and canned by Del Monte 4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers, 5. Insurance on a Bausch &...

  • Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units...

    Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each cost as either a period or a product cost. Cost Item Predicting Cost Behavior Preparing Financial Statements 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant. 2. Advertising by a dental office Apples processed and canned by Del Monte 4 Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers Insurance on a Bausch & Lomb factory producing contact lenses...

  • Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units...

    Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each cost as either a period or a product cost. Predicting Cost Preparing Statements Cost Item Behavior 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant. 2. Advertising by a dental office. 3. Apples processed and canned by Del Monte. 4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers 5. Insurance on a Bausch & Lomb factory producing contact...

  • Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units...

    Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each cost as either a period or a product cost. 20 points Cost Item Predicting Cost Behavior Preparing Financial Statements eBook Print References 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant. 2. Advertising by a dental office. 3. Apples processed and canned by Del Monte. 4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers. Insurance on a Bausch...

  • Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units...

    Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each cost as either a period or a product cost. Cost Item Predicting Cost Behavior Preparing Financial Statements 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant 2. Advertising by a dental office 3. Apples processed and canned by Del Monte 4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers. 5. Insurance on a Bausch & Lomb factory producing...

  • Homework 0 Saved Help Classify each cost as being either variable or fixed with respect to...

    Homework 0 Saved Help Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each cost as either a period or a product cost. Preparing Financial Statements Predicting Cost Cost Item Behavior 1. Hamburger buns in a Wendy's restaurant. 2. Advertising by a dental office. 3. Apples processed and canned by Del Monte. 4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers. 5. Insurance on a Bausch...

  • Suppose that you have been given a summer job as an intern at Issac Aircams, a...

    Suppose that you have been given a summer job as an intern at Issac Aircams, a company that manufactures sophisticated spy cameras for remote-controlled military reconnaissance aircraft. The company, which is privately owned, has approached a bank for a loan to help finance its growth. The bank requires financial statements before approving the loan. Required: Classify each cost listed below as either a product cost or a period cost for the purpose of preparing financial statements for the bank. Costs...

  • 1 Exercise 1-14 Cost Classification (L01-2, L01-3, L01-4, L01-5) 10 points 00:52:32 Wollogong Group Ltd. of...

    1 Exercise 1-14 Cost Classification (L01-2, L01-3, L01-4, L01-5) 10 points 00:52:32 Wollogong Group Ltd. of New South Wales, Australia, acquired its factory building 10 years ago. For several years, the company has rented out a small annex attached to the rear of the building for $30,000 per year. The renter's lease will expire soon, and rather than renewing the lease, the company has decided to use the annex to manufacture a new product Direct materials cost for the new...

  • Exercise 1-14 (Static) Cost Classification (L01-2, LO1-3, L01-4, L01-5) Wollogong Group Ltd. of New South Wales,...

    Exercise 1-14 (Static) Cost Classification (L01-2, LO1-3, L01-4, L01-5) Wollogong Group Ltd. of New South Wales, Australia, acquired its factory building 10 years ago. For several years, the company has rented out a small annex attached to the rear of the building for $30,000 per year. The renter's lease will expire soon, and rather than renewing the lease, the company has decided to use the annex to manufacture a new product Direct materials cost for the new product will total...

  • Problem 1-24 Different Cost Classifications for Different Purposes (L01-1, L01-2, LO1-3, LO1-4, LO1-5) Check my Dozier...

    Problem 1-24 Different Cost Classifications for Different Purposes (L01-1, L01-2, LO1-3, LO1-4, LO1-5) Check my Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month: $ 81, eee $ 41,eee $ 19,800 31,600 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead -Total manufacturing overhead Variable selling expense Fixed selling expense Total selling expense Variable administrative expense Fixed administrative expense Total administrative expense $ 51,480 $...

Free Homework App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.