Homework Help Question & Answers

Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells...

Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: (18 points)

Average Cost Per Unit

Direct materials

$

5.70

Direct labor

$

3.20

Variable manufacturing overhead

$

1.60

Fixed manufacturing overhead

$

4.00

Fixed selling expense

$

2.70

Fixed administrative expense

$

2.10

Sales commissions

$

1.10

Variable administrative expense

$

0.55

If 12,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit? (round to 2 decimals places)

0 0
Next > < Previous
Answer

This Homework Help Question: "Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells..." No answers yet.

Be the First!

Request Answer

Request answer!

We need 10 more requests to produce the answer to this homework help question. Share with your friends to get the answer faster!

0 /10 have requested the answer to this homework help question.

Request! (Login Required) Share with friends


Once 10 people have made a request, the answer to this question will be available in 1-2 days.
All students who have requested the answer will be notified once they are available.
Know the answer?
Add Answer of:
Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Similar Homework Help Questions
  • Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells...

    Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: (18 points) Average Cost Per Unit Direct materials $ 5.70 Direct labor $ 3.20 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 2.70 Fixed administrative expense $ 2.10 Sales commissions $ 1.10 Variable administrative expense $ 0.55 If 8,000 units are produced what is the fixed manufacturing cost...

  • Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells...

    Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: (18 points) Average Cost Per Unit Direct materials $ 5.70 Direct labor $ 3.20 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 2.70 Fixed administrative expense $ 2.10 Sales commissions $ 1.10 Variable administrative expense $ 0.55 If 12,000 units are produced what is the total product cost?

  • Parker Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and...

    Parker Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: (18 points) Average Cost Per Unit Direct materials $ 5.70 Direct labor $ 3.20 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 2.70 Fixed administrative expense $ 2.10 Sales commissions $ 1.10 Variable administrative expense $ 0.55 If 9,000 units are sold, what is the total period...

  • Parker Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and...

    Parker Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: (18 points) Average Cost Per Unit Direct materials $ 5.70 Direct labor $ 3.20 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 2.70 Fixed administrative expense $ 2.10 Sales commissions $ 1.10 Variable administrative expense $ 0.55 If 8,000 units are produced, what is the total amount...

  • Dan Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and...

    Dan Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: (18 points) Average Cost Per Unit Direct materials $ 5.70 Direct labor $ 3.20 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 2.70 Fixed administrative expense $ 2.10 Sales commissions $ 1.10 Variable administrative expense $ 0.55 If 8,000 units are produced and sold, what is the...

  • Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and...

    Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost Per Unit Direct materials $ 7.00 Direct labor $ 4.50 Variable manufacturing overhead $ 1.40 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 4.00 Fixed administrative expense $ 2.10 Sales commissions $ 1.10 Variable administrative expense $ 0.55 Required: 1. For financial accounting purposes, what is the total amount of...

  • Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When It produces and...

    Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When It produces and sells 10,000 unlts, its average costs per unit are as follows Average Cost Per Unit $6.10 $ 3.60 $1.40 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense 4.00 $3.16 $ 2.10 $ 1.10 $0.55 Foundational 1-15 15, What incrementol manufacturing cost wll Mortinez incur if t Increases production from 10.000 10,001...

  • Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and...

    Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost per Unit Direct materials $ 5.90 Direct labor $ 3.40 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 2.90 Fixed administrative expense $ 2.20 Sales commissions $ 1.20 Variable administrative expense $ 0.45 Required: 1. For financial accounting purposes, what is the total amount of...

  • Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When It produces and...

    Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When It produces and sells 10,000 unlts, Its average costs per unlt are as follows: Average Cost Per Unit $6.10 $3.60 $1.40 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense $ 4.00 $3.10 $ 2.10 $1.10 $ 0.55 Foundational 1-5 5, ir 8,000 u produced and sold? (Do not round intermediate calculetions.) nits are produced...

  • Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and...

    Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost Per Unit Direct materials $ 6.60 Direct labor $ 4.10 Variable manufacturing overhead $ 1.50 Fixed manufacturing overhead $ 4.00 Fixed selling expense $ 3.60 Fixed administrative expense $ 2.00 Sales commissions $ 1.00 Variable administrative expense $ 0.50 If 8,000 units are produced, what is the average fixed manufacturing cost...

Free Homework App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
Share Your Knowledge

Post an Article
Post an Answer
Post a Question with Answer

Self-promotion: Authors have the chance of a link back to their own personal blogs or social media profile pages.