Homework Help Question & Answers

If the price paid per unit differs from the standard price per unit for direct materials, the...

If the price paid per unit differs from the standard price per unit for direct materials, the variance is termed:
a. variable variance
b. controllable variance
c. price variance
d. volume variance
0 0
Next > < Previous
Answer

This Homework Help Question: "If the price paid per unit differs from the standard price per unit for direct materials, the..." No answers yet.

Be the First!

Request Answer

Request answer!

We need 3 more requests to produce the answer to this homework help question. Share with your friends to get the answer faster!

0 /3 have requested the answer to this homework help question.

Request! (Login Required) Share with friends


Once 3 people have made a request, the answer to this question will be available in 1-2 days.
All students who have requested the answer will be notified once they are available.
Know the answer?
Add Answer of:
If the price paid per unit differs from the standard price per unit for direct materials, the...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Similar Homework Help Questions
  • help with this

    If the price paid per unit differs from the standard price per unit for direct materials, the variance is termed:a. variable varianceb. controllable variancec. price varianced. volume variance

  • idk

    If the price paid per unit differs from the standard price per unit for direct materials, the variance is termed:a. variable varianceb. controllable variancec. price varianced. volume variance

  • If the actual quantity of direct materials used in producing a commodity differs from the...

    If the actual quantity of direct materials used in producing a commodity differs from the standard quantity, the variance is termed:a. controllable varianceb. price variancec. quantity varianced. rate variance

  • Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 6 standard pounds per unit. The standard...

    Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 6 standard pounds per unit. The standard price is $10 per pound. If 6,300 units required 36,300 pounds, which were purchased at $10.3 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) total direct materials cost variance? Enter a favorable variance as negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. 10,890 Unfavorable a. Direct materials price variance b....

  • accounting

    If the actual quantity of direct materials used in producing a commodity differs from the standard quantity, the variance is termed:a. controllable varianceb. price variancec. quantity varianced. rate variance

  • Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for Octo...

    Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 4,900 lbs. Actual unit price of direct materials $4.30 per lb. Units of finished product manufactured 2,350 units Standard direct materials per unit of finished product 2 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $880 Direct materials price variance—favorable...

  • need help with the journal Materials Direct Materials Price Variance Direct materials (5 lbs. @ $2.60)...

    need help with the journal Materials Direct Materials Price Variance Direct materials (5 lbs. @ $2.60) Accounts Payable $13.00 Work in Process Direct labor (0.75 hr. @ $18.00) 13.50 Direct Materials Usage Variance Materials Fixed overhead (0.75 hr. @ $4.00) 3.00 Variable overhead (0.75 hr. @ $3.00) 2.25 Work in Process Direct Labor Efficiency Variance Direct Labor Rate Variance Wages Payable Standard cost per unit $31.75 Work in Process Variable Overhead Control Fixed Overhead Control Algers computes its overhead rates...

  • Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for Octo...

    Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 7,300 lbs. Actual unit price of direct materials $2.2 per lb. Units of finished product manufactured 1,755 units Standard direct materials per unit of finished product 4 lbs. Direct materials quantity variance—unfavorable $672 Direct materials price variance—favorable...

  • Direct Materials and Direct Labor Variances

    The following information is for the standard and actual costs for the Happy Corporation.Standard Costs:Budgeted units of production - 16,000 (80% of capacity)Standard labor hours per unit - 4Standard labor rate - $26 per hourStandard material per unit - 8 lbs.Standard material cost - $ 12 per poundStandard variable overhead rate - $15 per labor hourBudgeted fixed overhead - $640,000Fixed overhead rate is based on budgeted labor hours at 80% capacity.Actual Cost:Actual production - 16,500 unitsActual material purchased and used...

  • The standard quantity per unit defines the ________. price that should be paid for each unit of direct materials. to...

    The standard quantity per unit defines the ________. price that should be paid for each unit of direct materials. total cost of direct materials that should be used for each unit of finished product. amount of direct materials that should be used for each unit of finished product including an allowance for normal inefficiencies, such as scrap and spoilage. amount of direct labor-hours that should be used to produce one unit of finished goods. A flexible budget performance report for...

Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get FREE Expert Answers
WITHIN MINUTES