Homework Help Question & Answers

Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3 minutes

1. Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3 minutes.
Who is the faster reader?

2.Find the unit price for the item:

$6.96 for a dozen pears.
0 0
Next > < Previous
ReportAnswer #1
Simple division for both problems.

1200/7 =
700/3 =
And then compare.

6.96/12 =

Please give them a try and repost with your answers. Someone here will give you feedback.

=)
answered by: Bunnie
ReportAnswer #2
1. 233.

2. 0.58
answered by: NHSdogs
ReportAnswer #3
1.2 inches of rain in five hours. Is the rate equivalent to the rate of 2.1 inches of rain in eight hours?
answered by: bai
Know the answer?
Add Answer of:
Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3 minutes
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • 1) Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3minutes

    1) Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3minutes. Who is the faster reader2)Write 566 2/3% as a fraction or a mixed number3)Solve for the base in the following statement 11% of what number is 774)Simplify 8 qt 7 pt

  • Michelle reads 1,000 words in 7 minutes, and Samantha reads 650 words in 2 minutes

    Michelle reads 1,000 words in 7 minutes, and Samantha reads 650 words in 2 minutes. a) Show how fast each person reads per minute. b) Who is the faster reader?

  • Henri reads 1,100 words in 7 minutes, and Samantha reads 700 words in 2 minutes

    Henri reads 1,100 words in 7 minutes, and Samantha reads 700 words in 2 minutes. Who is the faster reader?

  • Will someone please help me with the following problems: 1

    Will someone please help me with the following problems:1. One kilometer is equal to 1,000 meters. What fractional part of a kilometer is 750 meters? Simplify2. Find the number that is the difference between 99 and 63.3. Find the unit price for the item:$35.80 for 4 caps.4. Add. 3 3/5 + 5 5/6 + 4 3/105.Talon reads 1,000 words in 5 minutes, and Samantha reads 525 words in 4 minutes. Who is the faster reader?I really appreciate if you can...

  • Will someone please help me with the following questions: 1

    Will someone please help me with the following questions:1. Talon reads 1,000 words in 5 minutes, and Samantha reads 525 words in 4 minutes. Who is the faster reader?2. You make $220 a day on a job. What will you receive for working 2/5 day?3.Multiply. (4)(-3/2)4.Write the word name for the following: 36,7135.Mr. Chavez owned 7/8 of a family business. He sold 1/2 of the business to his son. What portion of the business does he still own?6. Arrange in...

  • 1Approximately 5 out of every 8 students at Kendra's college live on campus

    1Approximately 5 out of every 8 students at Kendra's college live on campus. The college has 5,000 students. How many of them live on campus?=3,125 students2. Solve for the unknown: 2/3/10=1.8/r=273. Find the best buy on cashews (1 lb is 16 oz).1 lb 4 oz for $7.09 4. A baseball team wins 11 of its 25 games with no ties. Write the ratio of wins to losses. =11/255. Talon reads 1,000 words in 5 minutes, and Samantha reads 650 words...

  • Price Quantity demanded Quantity supplied 1 700 300 2 600 400 3 500 500 4 400...

    Price Quantity demanded Quantity supplied 1 700 300 2 600 400 3 500 500 4 400 600 5 300 700 6 200 800 7 100 900 8 0 1000 ‚Äč Suppose that the production of good X generates external value of $3 per unit (due to lowering production of cost of another good Y) for the economy. What is the value of the appropriate corrective tax or subsidy? a) Subsidy - $3 b) Subsidy - $2 c) Tax - $3...

  • Item2 Part 2 of 2 15points Time Remaining 4 hours 44 minutes 23 seconds 04:44:23 eBook...

    Item2 Part 2 of 2 15points Time Remaining 4 hours 44 minutes 23 seconds 04:44:23 eBook Print References Check my workCheck My Work button is now enabled Item 2 Item 2 Part 2 of 2 15 points Time Remaining 4 hours 44 minutes 23 seconds 04:44:23 Required information The Chapter 8 Form worksheet is to be used to create your own worksheet version of the Review Problem in the text. Requirement 2: The company has just hired a new marketing...

  • 1. What is meant by price elasticity? 2. Define the terms elastic and inelastic (in words). 3. What range or price...

    1. What is meant by price elasticity? 2. Define the terms elastic and inelastic (in words). 3. What range or price elasticity coefficients correspond to the following: a. elastic demand b. inelastic demand c. unit elasticity 4. What does it mean to say that a product is perfectly inelastic? Provide examples. 5. Explain the relationship between total revenue and elasticity. What will happen to total revenue when price is increased for a product with elastic demand? Inelastic demand? Unit elastic...

  • Time Remaining 55 minutes 7 seconds 00:55:07 Item 17 Item 17 Time Remaining 55 minutes 7...

    Time Remaining 55 minutes 7 seconds 00:55:07 Item 17 Item 17 Time Remaining 55 minutes 7 seconds 00:55:07 Tulsa Company, (a merchandising Co.) has the following data pertaining to the year ended December 31, 2019: (CPA adapted)    Purchases $ 620,000 Beginning inventory 204,000 Ending inventory 227,000 Freight-in 67,000 Freight-out 83,500    What is the cost of goods sold for the year? 2. Luxus, Inc. employs 42 sales personnel to market its line of luxury automobiles. The average car sells...

Free Homework App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.