Homework Help Question & Answers

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’...

Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 98,400 units per year is:

Direct materials $ 1.60
Direct labor $ 3.00
Variable manufacturing overhead $ 0.70
Fixed manufacturing overhead $ 4.95
Variable selling and administrative expenses $ 1.30
Fixed selling and administrative expenses $ 2.00

The normal selling price is $25.00 per unit. The company’s capacity is 117,600 units per year. An order has been received from a mail-order house for 1,600 units at a special price of $22.00 per unit. This order would not affect regular sales or the company’s total fixed costs.

Required:

1. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the special order?

2. As a separate matter from the special order, assume the company’s inventory includes 1,000 units of this product that were produced last year and that are inferior to the current model. The units must be sold through regular channels at reduced prices. What unit cost is relevant for establishing a minimum selling price for these units?

0 0
Next > < Previous
ReportAnswer #1
1
Per unit Total 1600 units
Incremental revenue 22.00 35200
Incremental costs:
Direct materials 1.60 2560
Direct labor 3.00 4800
Variable manufacturing overhead 0.70 1120
Variable selling and administrative costs 1.30 2080
Total Incremental costs 10560
Incremental net operating income(loss) 24640
Financial advantage $24640
2
Relevant cost per unit = Variable selling and administrative costs = $1.30
Know the answer?
Add Answer of:
Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the comp...

    Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company’s normal activity level of 106,800 units per year is: Direct materials$2.30     Direct labor$3.00     Variable manufacturing overhead$.60     Fixed manufacturing overhead$3.25     Variable selling and administrative expenses$1.40    Fixed selling and administrative expenses$2.00 The normal selling price is $20 per unit. The company’s capacity is 135,600 units per year. An order has been received from a mail-order house for 2,400 units at a...

  • Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company...

    Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 103,200 units per year is: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses $ 2.00 $ 3.00 $ 1.00 $ 4.85 $ 1.60 $ 2.00 The normal selling price is $23.00 per unit. The company's capacity is 118,800 units per year. An order...

  • Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company...

    Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 91,200 units per year is: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses $ 2.40 $ 3.00 $ 0.80 $ 4.85 $1.30 $ 2.00 The normal selling price is $19.00 per unit. The company's capacity is 109,200 units per year. An order has...

  • Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of...

    Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 106,800 units per year is: Direct materials $1.80 Direct labor $2.00 Variable manufacturing overhead $1.00 Fixed manufacturing overhead $3.45 Variable selling and administrative expenses $1.90 Fixed selling and administrative expenses $1.00 The normal selling price is $20.00 per unit. The company's capacity is 128,400 units per year. An order has been received from a mail-...

  • Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the co...

    Elfalan Corporation produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 53,000 units per month is as follows: Per Unit Direct materials $ 49.10 Direct labor $ 9.40 Variable manufacturing overhead $ 2.40 Fixed manufacturing overhead $ 19.90 Variable selling & administrative expense $ 4.40 Fixed selling & administrative expense $ 21.00 The normal selling price of the product is $112.10 per unit. An order has...

  • value: 1.00 points Exercise 10-9 Special Order [LO10-4] Delta Company produces a single product. The cost of producing...

    value: 1.00 points Exercise 10-9 Special Order [LO10-4] Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 92,400 units per year is S 1.70 $ 2.00 S 1.00 $ 4.85 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative expenses $ 1.80 Fixed selling and administrative expenses 1.00 The normal selling price is $21 per unit. The company's capacity...

  • The Bytown Company produces one product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company'...

    The Bytown Company produces one product. The cost of producing and selling a single unit of this product at the company's normal activity level of 70,000 units per month is as follows:             Direct Materials $29.60 Direct Labour $ 5.80 Variable Manufacturing Overhead $ 2.50 Fixed Manufacturing Overhead $17.20 Variable Selling & Administrative Expense $ 1.80 Fixed Selling & Administrative Expense $ 6.70                                     The normal selling price of the product is $72.90 per unit.             An order...

  • A company produces a single product. Variable production costs are $13.50 per unit and variable selling and administrat...

    A company produces a single product. Variable production costs are $13.50 per unit and variable selling and administrative expenses are $4.50 per unit. Fixed manufacturing overhead totals $51,000 and fixed selling and administration expenses total $55,000. Assuming a beginning inventory of zero, production of 5,500 units and sales of 4,350 units, the dollar value of the ending inventory under variable costing would be: Multiple Choice $10,350 $15,525 $25,875 Murphy Inc., which produces a single product, has provided the following data...

  • Savings, Inc. produces a single product, piggy banks. The costs of producing and selling a single...

    Savings, Inc. produces a single product, piggy banks. The costs of producing and selling a single product at the current activity level of 8,000 units per month are as follows: Direct materials $2.50 Direct labor 3.00 Variable manufacturing overhead 0.50 Fixed manufacturing overhead 4.25 Variable selling expenses 1.50 Fixed selling and administrative expenses 2.00 The normal selling price is $15 per bank. The production capacity for Savings, Inc. is 10,000 banks per month. An order has been received from a...

  • Goshford Company produces sales of 100,000 units follow. The regular selling a single product and has capacity to...

    Goshford Company produces sales of 100,000 units follow. The regular selling a single product and has capacity to produce 125,000 units per month. Costs to produce its current price of the product is $136 per unit. Management is approached by a new customer who wants to purchase 25.000 units of the product for $77.40 per unit. If the order is accepted, there will be no additional fixed ring overhead and no additional fixed selling and administrative expenses. The customer is...

Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get FREE Expert Answers
WITHIN MINUTES