Homework Help Question & Answers

O'Neill's Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and i...

ONeills Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its single prod

O'Neill's Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its single product is as follows: (Click the icon to view the data.) Read the requirements. Requirement 1. Prepare an income statement for the upcoming year using variable costing. O'Neill's Products X More Info Contribution Margin Income Statement (Variable Costing) For the Year Ended December 31 S 390,000 Sales revenue Selling price per unit is $65 Variable manufacturing costs per unit manufactured (includes direct materials [DM], direct labor [DL], and variable MOH) $36 Variable operating expenses per unit sold $3 Fixed manufacturing overhead (MOH) in total for the year $66,000 Fixed operating expenses in total for the year $88,000 Units manufactured and sold for the year 6,000 units Variable expenses Less: 216,000 Variable cost of goods sold 18,000 Variable operating expenses 156,000 Contribution margin Less: Fixed expenses 66,000 Fixed manufacturing overhead 88,000 Fixed operating expenses Print Done 2,000 Operating income Requirement 2. Prepare an income statement for the upcoming year using absorption costing. O'Neill's Products Income Statement (Absorption Costing) For the Year Ended December 31 Less: Less
0 0
Next > < Previous
ReportAnswer #1
O'Neil's Products
Contribution Margin Income Statement (Variable Costing)
For the year ended December 31
Sales Revenue 390000
Less: Variable Expenses
Variable Cost of Goods Sold 216000
Variable Operating Expense 18000
234000
Contribution Margin 156000
Less: Fixed Expenses
Fixed Mfg. Overhead 66000
Fixed Operating Expense 88000
154000
Operating Income 2000
O'Neil's Products
Income Statement (Absorption Costing)
For the year ended December 31
Sales Revenue 390000
Less: Variable Cost of Goods Sold 216000
Fixed Mfg. Overhead 66000
Gross Profit 108000
Less: Operating Expenses
Variable Operating Expense 18000
Fixed Operating Expense 88000
106000
Operating Income 2000

Since there is no beginning & ending inventory, income calculated under both the methods is same

.

Know the answer?
Add Answer of:
O'Neill's Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and i...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • O'Shea's Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its...

    O'Shea's Products manufactures a single product. Cost, sales, and production information for the company and its single product is as follows: (Click the icon to view the data.) Read the requirements Requirement 1. Prepare an income statement for the upcoming year using variable costing O'Shea's Products Contribution Margin Income Statement (Variable Costing) For the Year Ended December 31 Sales revenue Less: Variable cost of goods sold Variable operating expenses Contribution margin Requirement 2. Prepare an income statement for the upcoming...

  • Bracey Company manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of op...

    Bracey Company manufactures and sells one product. The following information pertains to the company's first year of operations: $ 28 points Variable cost per unit: Direct materials Fixed costs per year: Direct labor Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expenses $ 367,500 $ 389,550 $ 66,000 eBook The company does not incur any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, Bracey produced 24,500 units and sold 22,700 units. The selling...

  • A Company manufactures one product that is sold for $79 per unit. The following information pertains to the company...

    A Company manufactures one product that is sold for $79 per unit. The following information pertains to the company's first year of operations in which I produced 50,000 units and sold 45,000 units. Variable costs per unit: Manufacturing Direct materials $ 29 Direct labour 16 Variable manufacturing overhead 2 Variable selling and administrative 4 Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead 800,000 Fixed selling and administrative expenses $ 516,000 1. What is the company's total contribution margin under variable costing?...

  • 5. (20 points) Aspen Manufacturing Company sells its products for $35 each. The current production level is 50,000...

    5. (20 points) Aspen Manufacturing Company sells its products for $35 each. The current production level is 50,000 units, although only 40,000 units are anticipated to be sold. Unit manufacturing costs are: Direct materials $7.00 Direct manufacturing labor $8.00 Variable manufacturing costs $5.00 Total fixed manufacturing costs $180,000 Marketing expenses $3.00 per unit, plus $100,000 per year Complete the income statements formatted below: a. Absorption-costing income statement: Sales Cost of goods sold Gross margin Marketing: Variable Fixed Operating income b....

  • TCO E

    (TCO E) Topple Company produces a single product. Operating data for the company and its absorption costing income statement for the last year are presentedbelow:Units in beginning inventory 2,000Units produced 9,000Units sold 10,000Sales $100,000Less cost of goods sold:Beginning inventory 12,000Add cost of goods manufactured 54,000Goods available for sale 66,000Less ending inventory 6,000Cost of goods sold 60,000Gross margin 40,000Less selling and admin. expenses 28,000Net operating income $12,000Variable manufacturing costs are $4 per unit. Fixed factory overhead totals $18,000 for the year....

  • Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during t...

    Mainly having problems with 1b, and 2 Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company's first year of operations: Variable costs per unit: Manufacturing Direct materials $ 12 Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $248,000 $158,80 During the year, the company produced 31,000 units and sold 21,000 units. The selling price of the company's product is $44 per...

  • March: Mandarin Company reports the following information (Click the icon to view the data,' Read the reguirements....

    March: Mandarin Company reports the following information (Click the icon to view the data,' Read the reguirements. Requirement 1. Calculate the gross profit and operating income for March using absorption costing. Data Table Mandarin Company Income Statement (Absorption Costing) For the Month Ended March 31 Net Sales Revenue S 72,500 Variable Cost of Goods Sold 13,800 Fixed Cost of Goods Sold 13,500 Variable Selling and Administrative Costs 10.500 Fixed Selling and Administrative Costs 5.800 Print Done Operating Income iRequirements Requirement...

  • Absorption and Variable Costing; Production Constant, Sales Fluctuate

    Tami Tyler opened Tami’s Creations, Inc., a small manufacturing company, at the beginning of the year. Getting the company through its fi rst quarter of operationsplaced a considerable strain on Ms. Tyler’s personal fi nances. The following income statement for the fi rst quarter was prepared by a friend who has just completed acourse in managerial accounting at State University.Tami’s Creations, Inc.Income StatementFor the Quarter Ended March 31Sales (28,000 units). . . . . . . . . . ....

  • ZKB company manufactures a unique device that is used by internet users to boost Wi-Fi signals. The following data relates to the first month of operation: Beginning inventory: 0 units Units produced...

    ZKB company manufactures a unique device that is used by internet users to boost Wi-Fi signals. The following data relates to the first month of operation: Beginning inventory: 0 units Units produced: 40,000 units Units sold: 35,000 units .Selling price: $120 per unit Marketing and administrative expenses Variable marketing and administrative expenses per unit $4 Fixed marketing and administrative expenses per month: $1,120,000 Manufacturing costs Direct materials cost per unit: $30 Direct labor cost per unit:$14 Variable manufacturing overhead cost...

  • Absorption and Variable Costing with Over- and Underapplied Overhead Flaherty, Inc., has just completed its first year of operations. The unit costs on a normal costing basis are as follows: Manufactu...

    Absorption and Variable Costing with Over- and Underapplied Overhead Flaherty, Inc., has just completed its first year of operations. The unit costs on a normal costing basis are as follows: Manufacturing costs (per unit): Direct materials (3 lbs. @ 1.30) $3.90 Direct labor (0.4 hr. @ 17.50) 7.00 Variable overhead (0.4 hr. @ 4.00) 1.60 Fixed overhead (0.4 hr. @ 6.00) 2.40 Total $14.90 Selling and administrative costs: Variable $1.60 per unit Fixed $217,500 During the year, the company had...

Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get FREE Expert Answers
WITHIN MINUTES