Homework Help Question & Answers

Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most +...

Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most + recent month of operations: Se

Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most + recent month of operations: Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $156.600 Fixed selling and administrative $151,200 1. Using variable costing method, prepare the income statement for the year. Sales revenue Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Net operating income 2. Using absorption costing method, prepare the income statement for the year. Sales revenue Cost of goods sold Gross margin Selling and administrative expenses Net operating income
0 0
Report
Answer #1
Abe Company
Variable Costing Income Statement
For the recent month
Sales revenue                       [Units sold x Selling price = 8,400 units x $126] $1,058,400
Varible expenses                  [Refer working note 1] $739,200
Contribution Margin           [Sales - Variable expenses] $319,200
Fixed expenses                      [Refer working note 4] $307,800
Net Operating Income          [Contribution margin - Fixed expenses] $11,400

.

.

Abe Company
Absorption Costing Income Statement
For the recent month
Sales revenue                       [Units sold x Selling price = 8,400 units x $126] $1,058,400
Cost of Goods Sold                          [Refer Working note 5] $831,600
Gross Margin                                  [Sales - Cost of goods sold] $226,800
Selling and administrative Expense    [Refer working note 6] $210,000
Net Operating Income            [Gross Margin - Selling and Administrative expenses] $16,800

.

.

Working note 1 - Computation of variable expenses
Variable Manufacturing Costs                               [Refer working note 2]              (a) $680,400
Variable Selling and administrative expenses        [Refer working note 3]              (b) $58,800
Total variable expenses                                                                                            (a + b) $739,200

.

.

Working note 2 - Computation of variable manufacturing costs under variable costing
Direct material cost                                                   (a) $30
Direct labor cost                                                        (b) $48
Variable manufacturing overhead                              (c) $3
Variable manufacturing cost per unit                     (d = a + b + c) $81
Units sold                                                                   (e) 8400
Variable manufacturing costs                                     (d x e) $680,400

.

.

Working note 3 - Computation of variable selling and administrative expenses
Variable selling and administrative expense per unit          (a)             $7
Units sold                                                                             (b) 8400
Variable selling and administrative expenses                     (a x b) $58,800

.

.

Working note 4 - Computation of Fixed expenses
Fixed Manufacturing Overhead                                 (a) $156,600
Fixed General and Administrative Expenses            (b) $151,200
Total fixed expenses                                                  (a + b) $307,800

.

.

Working note 5 - Computation of cost of goods sold
Direct material cost                                                                                                                          (a) $30.00
Direct labor cost                                                                                                                               (b) $48.00
Variable manufacturing overhead                                                                                                      (c) $3.00
Fixed manufacturing overhead per unit                                                                                              (d)
[Fixed manufacturing overhead ÷ Number of units produced = $156,600 ÷ 8,400 units]
$18.00
Cost per unit                                                                                                                                   (e = a + b + c + d) $99.00
Units sold                                                                                                                                         (f)        8400
Cost of goods sold                                                                                                                           (e x f) $831,600

.

.

Working note 6 - Computation of Selling and administrative expenses
Variable selling and administrative expenses   [Refer working note 3]                     (a) $58,800
Fixed selling and administrative expenses                                                                  (b) $151,200
Total Selling and administrative expenses                                                                  (a + b)` $210,000
Know the answer?
Add Answer to:
Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most +...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Pabbatti Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Pabbatti Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $ 108 770 2,400 2,850 320 $ $ $ $ 11 23 24 $57,600 $ 5,700 The company produces the same number of...

  • Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of opera...

    Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 187 Units in beginning inventory 0 Units produced 3,180 Units sold 2,810 Units in ending inventory 370 Variable costs per unit: Direct materials $ 52 Direct labor $ 58 Variable manufacturing overhead $ 15 Variable selling and administrative expense $ 17 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 111,300 Fixed selling and administrative $ 8,430 Required: a. What is...

  • Problem 1. (5 Points) Abe Company, which has only one product, has provided the following data...

    Problem 1. (5 Points) Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price. $126 Units in beginning inventory .................... Units produced..... Units sold................................. Units in ending inventory......... 8,700 8,400 300 $30 $48 Variable costs per unit: Direct materials .......... Direct labor........ Variable manufacturing overhead.......... Variable selling and administrative ....... Fixed costs: Fixed manufacturing overhead... Fixed selling and administrative $3 $7 U........ $156,600 $151,200 What is the difference in...

  • Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 173 3,510 3,240 270 Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative expense Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expense $ $ $ $ 47 56 12 14 $108,810 $ 9,720 Required: a. What is the...

  • andgh company, which has only one product, has provided the following data concerning its most re...

    andgh company, which has only one product, has provided the following data concerning its most re month of operations: Selling price $122 For you to answer: a) What is the unit product cost for the month under variable costing? (2 marks) b) What is the unit product cost for the month under absorption costing? (2 marks) c) Prepare an income statement for the month using the contribution format and the variable costing method. (4 marks) d) Prepare an income statement...

  • Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 195 Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory 3,120 2,830 290 Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative expense Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative ta ta ta ta $102,960 $ 8,490 Required: a. What is the unit product cost for the...

  • Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent 5....

    Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent 5. Lee month of operations: Selling price vary from month to month. The company's variable costs per unit and total fixed costs have been constant from month to month. $95 Units in beginning inventory 100 6,200 5,900 400 Units produced Units sold Required: Units in ending inventory a) What is the unit product cost for the month under variable costing? (2 marks) b) What is...

  • Nelter Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Nelter Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: 119 370 6,420 6,330 460 Direct materials Direct labor 46 21 Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative expense Fixed costs: 2 18 Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expense $141,240 $56,970 The company produces the same number of units every month,...

  • Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 192 Units in beginning inventory 0 Units produced 3,660 Units sold 3,430 Units in ending inventory 230 Variable costs per unit: Direct materials $ 52 Direct labor $ 53 Variable manufacturing overhead $ 15 Variable selling and administrative expense $ 18 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 135,420 Fixed selling and administrative expense $ 13,720 Required: a. What...

  • Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Maher Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 187 Units in beginning inventory 0 Units produced 3,440 Units sold 3,180 Units in ending inventory 260 Variable costs per unit: Direct materials $ 49 Direct labor $ 53 Variable manufacturing overhead $ 8 Variable selling and administrative expense $ 19 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 113,520 Fixed selling and administrative $ 9,540 Required: a. What is...

Free Homework App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.