Use the following information to answer the next four questions For each unit produced, a company...
Use the following information to answer the next four questions For each unit produced, a company expects to use 4.5 pounds of material at a cost of $3.25 per pound. It also expects each unit to require 1.75 hours of direct labor to complete, and it expects the wage rate to be $13 per hour. During the month, the company purchased 35,000 pounds of material for $105.000, and used all 35,000 pounds of material to produce 8,000 units. The company...
Use the following information to answer the next three questions Bill's Furniture Corporation produces furniture, it expects that the cost of direct materials per unit will amount to $34.00. Bill's Furniture Corporation expected to produce 2,200 pieces of furniture last month: however, actual production totaled 2.400 pieces of furniture. The actual cost of direct materials per unit amounted to S41.00 1. What is the master (static) budget variance for direct materials? Indicate whether the variance is favorable or unfavorable. What...
Use the following information to answer the next three questions Bill's Furniture Corporation produces furniture, it expects that the cost of direct materials per unit will amount to $34.00. Bill's Furniture Corporation expected to produce 2,200 pieces of furniture last month: however, actual production totaled 2.400 pieces of furniture. The actual cost of direct materials per unit amounted to S41.00 1. What is the master (static) budget variance for direct materials? Indicate whether the variance is favorable or unfavorable. What...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 5 pounds at $8.00 per pound $ 40.00 Direct labor: 3 hours at $15 per hour 45.00 Variable overhead: 3 hours at $9 per hour 27.00 Total standard variable cost per unit $ 112.00 The company also established the following...
[The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 6 pounds at $8.00 per pound $ 48.00 Direct labor: 4 hours at $17 per hour 68.00 Variable overhead: 4 hours at $4 per hour 16.00 Total standard variable cost per unit $ 132.00 The company also established the following cost formulas...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.) Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labdr-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 5 pounds at $8.00 per pound Direct labor: 2 hours at $14 per hour Variable overhead: 2 hours at 55 per hour Total standard cost per unit $40.00 28.se 10.90 $78.90 The planning budget for March was based on producing...
this is a multi-part
question
Required information The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows Direct materials: 5 pounds at $7 per pound Direct labor: 3 hours at $16 per hour 48 Variable overhead: 3 hours at $4 12 per hour $ 95 Total standard cost per unit The planning budget for...
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 5 pounds at $8.00 per pound $ 40.00 Direct labor: 2 hours at $14 per hour 28.00 Variable overhead: 2 hours at $5 per hour 10.00 Total standard variable cost per unit $ 78.00 The company also established the following...
Required Information The following Information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 5 pounds at $10.00 per pound Direct labor: 4 hours at $16 per hour Variable overhead: 4 hours at $7 per hour Total standard variable cost per unit $ 50.00 64.00 20.00 $142.00 The company also established the following cost...
tem. In 2020, the company produced 27,900 units. Each unit took several pounds of direct materials ndard hourly rate of $13.00. Normal capacity was 49,700 direct labor hours. During the year, 1.30.300 pounds and 1.6 standard hours of direct labor at a purchased at $0.93 per pound. All materials purchased were used during the year What was the standard cost per unit of product? (Round answer to 2 decimal places, e-g. 2.75. $ Standard cost per unit If the 2.75.)...