Question

compound is found to contain 63.65 % nitrogen and 36.35 % oxygen by mass. the empirical...

compound is found to contain 63.65 % nitrogen and 36.35 % oxygen by mass. the empirical formula is? the molar mass is 44.02 g/mol. what is the molecular formula?

A compound is found to contain 6.360 % silicon , 36.18 % bromine , and 57.46 % iodine by mass. the empirical formula is? the molar mass is 441.7. what is the molecular formula?

A compound is found to contain 64.80 % carbon , 13.62 % hydrogen , and 21.58 % oxygen by mass. the empirical formula is? the molar mass is 74.14 g/mol, what is the molecular formula?

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Answer #1

1)

we have mass of each elements as:

N: 63.65 g

O: 36.35 g

Divide by molar mass to get number of moles of each:

N: 63.65/14.01 = 4.543

O: 36.35/16.0 = 2.272

Divide by smallest to get simplest whole number ratio:

N: 4.543/2.272 = 2

O: 2.272/2.272 = 1

So empirical formula is:N2O

Molar mass of N2O,

MM = 2*MM(N) + 1*MM(O)

= 2*14.01 + 1*16.0

= 44.02 g/mol

Now we have:

Molar mass = 44.02 g/mol

Empirical formula mass = 44.02 g/mol

Multiplying factor = molar mass / empirical formula mass

= 44.02/44.02

= 1

So molecular formula is:N2O

Answer: N2O

2)

we have mass of each elements as:

Si: 6.36 g

Br: 36.18 g

I: 57.46 g

Divide by molar mass to get number of moles of each:

Si: 6.36/28.09 = 0.2264

Br: 36.18/79.9 = 0.4528

I: 57.46/126.9 = 0.4528

Divide by smallest to get simplest whole number ratio:

Si: 0.2264/0.2264 = 1

Br: 0.4528/0.2264 = 2

I: 0.4528/0.2264 = 2

  

So empirical formula is:SiBr2I2

Molar mass of SiBr2I2,

MM = 1*MM(Si) + 2*MM(Br) + 2*MM(I)

= 1*28.09 + 2*79.9 + 2*126.9

= 441.69 g/mol

Now we have:

Molar mass = 441.7 g/mol

Empirical formula mass = 441.69 g/mol

Multiplying factor = molar mass / empirical formula mass

= 441.7/441.69

= 1

So molecular formula is:SiBr2I2

Answer: SiBr2I2

3)

we have mass of each elements as:

C: 64.8 g

H: 13.62 g

O: 21.58 g

Divide by molar mass to get number of moles of each:

C: 64.8/12.01 = 5.3955

H: 13.62/1.008 = 13.5119

O: 21.58/16.0 = 1.3487

Divide by smallest to get simplest whole number ratio:

C: 5.3955/1.3487 = 4

H: 13.5119/1.3487 = 10

O: 1.3487/1.3487 = 1

  

So empirical formula is:C4H10O

Molar mass of C4H10O,

MM = 4*MM(C) + 10*MM(H) + 1*MM(O)

= 4*12.01 + 10*1.008 + 1*16.0

= 74.12 g/mol

Now we have:

Molar mass = 74.14 g/mol

Empirical formula mass = 74.12 g/mol

Multiplying factor = molar mass / empirical formula mass

= 74.14/74.12

= 1

So molecular formula is:C4H10O

Answer: C4H10O

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
compound is found to contain 63.65 % nitrogen and 36.35 % oxygen by mass. the empirical...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
Active Questions
ADVERTISEMENT