1. a. Here's the flexible budget:
Fliexible Budget of Joe | |||
Units Sold (chocolate Shake) | 10000 | ||
Description | Price Per shake | Amount ($) | |
Sales Revenue | 4.50 | 45,000.00 | |
Less: Cost of Goods Sold (COGS) | |||
Direct Material | |||
Whole Milk ($ 15 for 640 oz; so (15/640*2) per shake) | 0.05 | 468.75 | |
Cream ($ 20 for 128 oz; so (20/128*2) per shake) | 0.31 | 3,125.00 | |
Sugar ($ 10 for 30 cups; so (10/30*0.5) per shake) | 0.17 | 1,666.67 | |
Icecream ($ 24 for 600 oz; so (24/600*6) per shake) | 0.24 | 2,400.00 | |
cup ($ 200 for 500 cups; so (200/500*1) per shake) | 0.40 | 4,000.00 | |
Direct Labor (20 hours @ $20 per hour for 30 days) | 1.20 | 12,000.00 | |
Total Cost of Goods Sold | 23,660.42 | ||
Gross Profit (sales less COGS) | 21,339.58 | ||
Less: Fixed or Administrative Cost | |||
Rent | 5,000.00 | ||
Advertising | 2,000.00 | ||
Total Fixed Costs | 7,000.00 | ||
Net Profit / (Loss) (rounded off to 0 decimal places) | 14,340.00 |
Budget vs Actual comparison:
Budget vs Actuals | ||||
Units Sold (chocolate Shake) | 10000 | |||
Description | Budgeted Amount ($) | Actual Amount ($) | Variance ($) | |
Sales Revenue | 45,000.00 | 45,000.00 | - | N/A |
Less: Cost of Goods Sold (COGS) | ||||
Direct Material | ||||
Whole Milk ($ 15 for 640 oz; so (15/640*2) per shake) | 468.75 | 586.00 | 117.25 | |
Cream ($ 20 for 128 oz; so (20/128*2) per shake) | 3,125.00 | 3,125.00 | - | |
Sugar ($ 10 for 30 cups; so (10/30*0.5) per shake) | 1,666.67 | 14,500.00 | 12,833.33 | |
Icecream ($ 24 for 600 oz; so (24/600*6) per shake) | 2,400.00 | 2,300.00 | (100.00) | |
cup ($ 200 for 500 cups; so (200/500*1) per shake) | 4,000.00 | 3,000.00 | (1,000.00) | |
Direct Labor (20 hours @ $20 per hour for 30 days) | 12,000.00 | 12,000.00 | - | |
Total Cost of Goods Sold | 23,660.42 | 35,511.00 | 11,850.58 | Unfavourable |
Gross Profit (sales less COGS) | 21,339.58 | 9,489.00 | (11,850.58) | Unfavourable |
Less: Fixed or Administrative Cost | ||||
Rent | 5,000.00 | 5,000.00 | - | |
Advertising | 2,000.00 | 2,000.00 | - | |
Total Fixed Costs | 7,000.00 | 7,000.00 | - | N/A |
Net Profit / (Loss) (rounded off to 0 decimal places) | 14,340.00 | 2,489.00 | (11,851.00) | Unfavourable |
Its not the cups; but actual cost is more, because of more consumption of Sugar. Joe has to investigate on this part to know the reason for increased consumption of sugar as compared to the required quantity.
b. Budget for 15000 milkshakes @ $ 4 per shake and additional advertising cost:
Flexible Budget of Joe | |||
Units Sold (chocolate Shake) | 15000 | ||
Description | Price Per shake | Amount ($) | |
Sales Revenue | 4.00 | 60,000.00 | |
Less: Cost of Goods Sold (COGS) | |||
Direct Material | |||
Whole Milk ($ 15 for 640 oz; so (15/640*2) per shake) | 0.05 | 703.13 | |
Cream ($ 20 for 128 oz; so (20/128*2) per shake) | 0.31 | 4,687.50 | |
Sugar ($ 10 for 30 cups; so (10/30*0.5) per shake) | 0.17 | 2,500.00 | |
Icecream ($ 24 for 600 oz; so (24/600*6) per shake) | 0.24 | 3,600.00 | |
cup ($ 200 for 500 cups; so (200/500*1) per shake) | 0.40 | 6,000.00 | |
Direct Labor (20 hours @ $20 per hour for 30 days) | 1.20 | 18,000.00 | |
Total Cost of Goods Sold | 35,490.63 | ||
Gross Profit (sales less COGS) | 24,509.38 | ||
Less: Fixed or Administrative Cost | |||
Rent | 5,000.00 | ||
Advertising | 3,000.00 | ||
Total Fixed Costs | 8,000.00 | ||
Net Profit / (Loss) (rounded off to 0 decimal places) | 16,509.00 |
C. Highest Variance is because of Sugar Consumption. Sugar gets dissolve easily when used with wet hands. Hence consumption may be more as compared to required. Joe may look out for an option where Sugar is kept away from other liquid ingredients and sugar consumption is possible without getting wet by using specially designed bottles or longer spoon. Other option, since Cup consumption is less, one cup can be used separately to keep sugar separately from whole lot for few shakes, by which Sugar will not get wet and consumption can be less.
2. # of units to produce desired profit = (Desired profit in $ divided by Contribution Margin per unit)+(fixed cost divided by Contribution margin per unit)
Desired profit = $ 10000
Fixed Cost = Rent of $ 10,000 + Advertising of $ 2000 = $ 12,000
Contribution Margin per unit = Revenue per unit less Direct Material per unit less Direct Labor per unit
= 4.5 - 2.37-1.2
= 2.13
# of units to produce desired profit = (10,000/2.13) + (12000/2.13)
= 10,320 units (rounded off to 0 decimal places)
Thus, 10,320 units to be sold to get desired profit.
To check,
To check for desired profit | |||
Units Sold (chocolate Shake) | 10320 | ||
Description | Price Per shake | Amount ($) | |
Sales Revenue | 4.50 | 46,440.00 | |
Less: Cost of Goods Sold (COGS) | |||
Direct Material | |||
Whole Milk ($ 15 for 640 oz; so (15/640*2) per shake) | 0.05 | 483.75 | |
Cream ($ 20 for 128 oz; so (20/128*2) per shake) | 0.31 | 3,225.00 | |
Sugar ($ 10 for 30 cups; so (10/30*0.5) per shake) | 0.17 | 1,720.00 | |
Icecream ($ 24 for 600 oz; so (24/600*6) per shake) | 0.24 | 2,476.80 | |
cup ($ 200 for 500 cups; so (200/500*1) per shake) | 0.40 | 4,128.00 | |
Direct Labor (20 hours @ $20 per hour for 30 days) | 1.20 | 12,384.00 | |
Total Cost of Goods Sold | 24,417.55 | ||
Gross Profit (sales less COGS) | 22,022.45 | ||
Less: Fixed or Administrative Cost | |||
Rent | 10,000.00 | ||
Advertising | 2,000.00 | ||
Total Fixed Costs | 12,000.00 | ||
Net Profit / (Loss) (rounded off to 0 decimal places) | 10,022.00 |
Joe has opened a milk shake stand at Scottsdale Fashion Square. It has proven quite popular...
Eleven-year-old Mallory is a budding entrepreneur. She is always coming up with new business ideas. In early summer 2014, her latest venture is a lemonade stand. Mallory is focused on making a high level of profits – she was saving for a new bike. Mallory is trying to do develop a marketing strategy to help her achieve her goals. Last year Mallory helped a friend with a lemonade stand. This year she wants to run her own business. Her parents...
Please write
an
1. executive
overview of the above case study.
2. in detail,
what is the critical issue or problem in the above case
study.
3. please
provide a detailed analysis of the cause of the issue or problem in
the above case study.
國connect VIDEO CASE 1 Chobani: Making Greek Yogurt a Household Name Everybody should be able to enjoy a pure, simple cup of yogurt. And that's what Chobani is," says The very first cup for sale...