Answer:
Fact:
Weekly demand = 95/week
Annual Demand (D) = Number of week * Weekly Demand = 52*95=4940 Units
Ordering Cost (S) = $58 per order
Annual Holding Cost (H)= 25% of purchase cost = 15% of $10.75= $2.6875
Lead time (LT) = 4 weeks
Standard Deviation in weekly demand = 16
Stock in hand =315 units with no open or back order
A. EOQ ( economic order quanity )= Square root of ((2*D*S)/H) =Sqrt((2*4940*58)/2.6875)=461.76 units = 462 units
Total stock in hand = 315 units
Balance annual quantity to be ordered = 4940-315= 4625
Number of orders to be placed = balance annual order quantity / EOQ = 4625/462= 10 orders
Order interval = Total number of weeks in a year/number of orders = 52/10=5.2 weeks
B. Since only the demand has a variance and lead time is fixed we can use the below formula to find the R
R= (Average weekly demand* Lead time) + (Zscore for 90% service level * Standard deviation *Sqrt(Lead time))
R= 95*4+ (1.64*16*sqrt(4)= 380+52.48=432.48 = 432 unit Answer.
Note: Z score can be obtained from z score table for normal distribution.
C. Since the R is 432 units and on-hand inventory is only 315, from whihc furthe 10 units are consumed, hence the order must be placed.
D. Annual holding cost (HC) = (Holing cost per unit per year*order quantity)/2= (2.6875*490)/2 = $658
Ordering Cost = Number of orders * per order cost
In this case Q=490 hence the number of order = 4625/490=9.43=10 orders
Ordering Cost = Number of orders * per order cost = 10*$58=$580
Purchase price= Annual quantity requried * unit price = 4625*10.75= 49719
Total cost= Purchase cost +Ordering cost + Holding cost= 49719+580+658=50957
Since the Holding cost is very high than ordering cost, hence we can say that the lot size is large.
E. Total cost in EOQ model
Ordering cost = 10*58=$580
Holding cost = (2.6875*462)/2= $621
Purchase price= Annual quantity requried * unit price = 4625*10.75= 49719
Total cost= Purchase cost +Ordering cost + Holding cost= 49719+580+621=50920
A saving of $37 can be achieved by moving to EOQ model.
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 7 days per week, and uses a continuous...
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 7 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $12.00 per bag. The following information is available about these bags. Refer to the standard normal table for z-values. follows ≻Demand = 80 bags/week follows ≻Order cost = $ 55/order follows ≻Annual holding cost = 29 percent of cost follows ≻Desired cycle-service level equals = 96 percent follows ≻Lead time = 4 week(s) (28 working days)...
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 7 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $11.25 per bag. The following information is available about these bags. Refer to the standard normal table for z-values. Demand 96 bags/week Order cost- $58/order >Annual holding cost 26 percent of cost > Desired cycle-service level 90 percent > Lead time 1 week(s) (7 working days) > Standard deviation of weekly demand 13 bags >Current on-hand...
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $10.75 per bag. The following information is available about these bags. Demand = 85 bags/week Order cost = $57/order Annual holding cost = 26% of cost per bag Desired cycle-service level = 90% Lead-time = 2 weeks Standard deviation of weekly demand = 18 bags What is the economic order quantity (EOQ) for kitty litter? What would be the average...
Sam's Cat Hotel operates 51 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $12.50 per bag. The following information is available about these bags: Demand 80 bags/week Order cost $58.00/order Annual holding cost 40 percent of cost Desired cycle-service level 80 percent Lead time 4 weeks (24 working days) Standard deviation of weekly demand 15 bags Current on-hand inventory is 320 bags, with no open orders or backorders. a....
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $10.50 per bag. The following information is available about these bags: follows≻Demandequals=85 bags/week follows≻Order cost=$50.00/order follows≻Annual holding costequals=35 percent of cost follows≻Desired cycle-service levelequals=80 percent follows≻Lead time=4 weeks (24 working days) follows≻Standard deviation of weekly demand= 15 bags follows≻Current on-hand inventory is 320 bags, with no open orders or backorders. a. Suppose that the weekly demand...
Petty House operates 52 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system (i.e. Q system). It purchases kitty litter for $ 10 per bag. The following information is available about these bags. Demand = 102 bags/ week Order cost = $ 49/ order Annual holding cost = 25 percent of cogs Desired cycle service level = 80 percent Lead time = 3 weeks Standard deviation of weekly demand = 15 bags Current on-hand inventory...
Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 5 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $11.25 per bag. The following information is available about these bags. Refer to the for z-values. >Demand 96 bags/week > Order cost $58/order > Annual holding cost 28 percent of cost >Desired cycle-service level 90 percent > Lead time #2 week(s) (10 working days) >Standard deviation of weekly demand 10 bags >Current on-hand inventory is 300...
#8
7. Suppose that Sam's Cat Hotel in the problem above uses a P system instead of a system. The average daily demand is d = 96/6 = 16 bags, and the standard deviation of daily demand is 0, od = 16 = To = 6.142 bags "week_15 a. What P (in working days) and T should be used to approximate the cost trade-offs of the EOQ? b. How much more safety stock is needed with a P system than...
Bob’s apple store utilizes a continuous review system. Current on had inventory is 295 bags of apples, with no open orders or backorders. He buys apples year round, 52 weeks a year, 5 days a week. He buys apples for $10.20 a bag. The following information is available about these bags of apples: Demand = 80 bags/week Order cost = $48/order Annual Holding cost = 32 percent of the cost of a bag Desired cycle-service level = 87 percent Lead...
PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS: A grocery store in the community of Byera sells cases of bottled water to its customers on a regular basis. Demand for the water is relatively constant with a rate of 150 cases per day. The store is open 250 days per year. The cost of a case of water is $20 The following information is available about the operation and purchase of the water: Ordering cost : $30. / order Annual holding cost per unit...