Hanson Inc. has the following material standard to manufacture one unit of product:
1.5 pounds per Unit at $4.00 per pound
Last week, 2,800 pounds of material were purchased at a total cost
of $10,920, and 1,700 pounds were used to make 1,000 units.
3) Hanson’s material price variance (MPV) for the week was:
$280 unfavorable.
$280 favorable.
$800 unfavorable.
$800 favorable.
4) Hanson’s material quantity variance (MQV) for the week was:
$5200 unfavorable.
$5200 favorable.
$800 unfavorable.
$800 favorable.
3) Material price variance = (Standard price-actual price)actual qty = (4*2800-10920) = 280 F
So answer is b) $280 Favorable
4) Material quantity variance = (Standard qty-actual qty)Standard price = (1000*1.5-1700)*4 = 800 U
So answer is c) $800 Unfavorable
Hanson Inc. has the following material standard to manufacture one unit of product: 1.5 pounds per...
Dvorak Company produces a product that requires 5 standard
pounds per unit. The standard price is $2.50 per pound. If 1,000
units required 4,500 pounds, which were purchased at $3.00 per
pound, what is the direct materials (a) price variance, (b)
quantity variance, and (c) total direct materials cost variance?
Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign
and an unfavorable variance as a positive number.
Unfavorable 2,250 a. Direct materials price variance Favorable 1,250 х...
Bellingham Company produces a product that requires 12 standard pounds per unit. The standard price is $9.5 per pound. If 3,400 units used 42,400 pounds, which were purchased at $9.02 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires 12 standard pounds...
A company has established 6 pounds of Material J at $3 per pound as the standard for the material in its Product Z. The company has just produced 1,000 units of this product, using 6,200 pounds of Material J that cost $17,680. The direct materials quantity variance is: $600 unfavorable. $920 unfavorable. $920 favorable. $600 favorable. $320 favorable.
Bellingham Company produces a product that requires 7 standard
pounds per unit. The standard price is $3 per pound. If 2,600 units
required 17,700 pounds, which were purchased at $3.12 per pound,
what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity
variance, and (c) total direct materials cost variance? Enter a
favorable variance as a negative number using a minus sign and an
unfavorable variance as a positive number.
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires...
The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 6 pounds of material at a standard price of $50 per pound. In manufacturing 8,000 units, 47,000 pounds of material were used at a cost of $51 per pound. What is the direct materials quantity variance? Multiple Choice $47,000 unfevorable $47000 favorable $50,000 unfavcracle Multiple Choice $47,000 unfavorable. $47,000 favorable. $50,000 unfavorable $50,000 favorable. Prex 1 of 20 Next Fletcher Company collected the following data regarding production of...
Bellingham Company produces a product that requires 14 standard pounds per unit. The standard price is $11.5 per pound. If 3,100 units used 44,300 pounds, which were purchased at $11.15 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance $ Favorable b. Direct materials quantity variance $...
Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires six standard pounds per unit. The standard price is $10 per pound. If 2,200 units used 12,800 pounds, which were purchased at $10.4 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance Unfavorable b. Direct materials quantity...
During June, Danby Company's material purchases amounted to 7,200 pounds at a price of $7.70 per pound. Actual costs incurred in the production of 1,700 units were as follows: Direct labor: Direct material: $125,795 $18.10 per hour) $ 41,580 ($7.70 per pound) The standards for one unit of Danby Company's product are as follows: Direct Labor: Quantity, 4 hours per unit Rate, $18.00 per hour Direct Material: Quantity, 3 pounds per unit Price, $7.40 per pound Required: Compute the direct-material...
During June, Danby Company’s material purchases amounted to 8,300 pounds at a price of $7.50 per pound. Actual costs incurred in the production of 1,700 units were as follows: Direct labor: $ 142,695 ($18.90 per hour) Direct material: $ 39,000 ($7.50 per pound) The standards for one unit of Danby Company’s product are as follows: Direct Labor: Direct Material: Quantity, 4 hours per unit Quantity, 3 pounds per unit Rate, $18.80 per hour Price, $7.20 per pound Required: Compute the...
Bellingham Company produces a product that requires six standard pounds per unit. The standard price is $7 per pound. If 3,100 units used 19,200 pounds, which were purchased at $6.79 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.