Question

Hopkins Inc. has a beginning inventory balance of $450 (150 units purchases at $3 each). The...

Hopkins Inc. has a beginning inventory balance of $450 (150 units purchases at $3 each). The following table shows the company's purchases and sales of inventory during the month of January: Purchases units cost/unit January 10 300 $4 January 22 500 $5 Sales units price/unit January 20 400 $8 January 28 400 $9 Assuming that Hopkins Inc. uses the periodic LIFO method, determine the value of inventory at the end of January.

Select one:

a. $450

b. $3,400

c. $750

d. $4,150

e. $3,700

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Know the answer?
Add Answer to:
Hopkins Inc. has a beginning inventory balance of $450 (150 units purchases at $3 each). The...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • The following data represent the beginning inventory and, in order of occurrence, the purchases and sales of Blumen, Inc...

    The following data represent the beginning inventory and, in order of occurrence, the purchases and sales of Blumen, Inc., for an operating period. Units Unit Cost Total Cost Units Sold Beginning Inventory 30 $14 $ 420 Sale No. 1 20 Purchase No. 1 50 20 1,000 Sale No. 2 40 Purchase No. 2 20 22 440 Totals 100 $1,860 72 Assuming Blumen, Inc. uses LIFO periodic inventory procedures, the ending inventory cost is: A. $620 B. $560 C. $880 D....

  • Sanfillipo, Inc., had 800 units of inventory on hand at March 1, 2013, costing $20 each....

    Sanfillipo, Inc., had 800 units of inventory on hand at March 1, 2013, costing $20 each. Purchases and sales of inventory during the month of March were as follows 2. Date March 8 15 Sales 600 units Purchases 400 units a $22 each 400 units a $24 each 27 400 units Sanfillipo uses the periodic inventory system. According to a physical count, 600 units were on hand at the end of March. Calculate the cost of inventory at the end...

  • In its first month of operations, Concord Corporation made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 250 units at $6, (2) 350 units at $8, and (3) 450 units at $9. Assuming there are 150 units on hand at the end of the period, compute

    In its first month of operations, Concord Corporation made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 250 units at $6, (2) 350 units at $8, and (3) 450 units at $9. Assuming there are 150 units on hand at the end of the period, compute the cost of the ending inventory under (a) the FIFO method and (b) the LIFO method. Concord Corporation uses a periodic inventory system.

  • Gerald D. Englehart Company has the following inventory, purchases and sales data for the month of...

    Gerald D. Englehart Company has the following inventory, purchases and sales data for the month of March. Inventory: March 1 300 units @ $ 5.00 Purchases: March 10 400 units @ $ 5.50 March 20 300 units @ $ 6.00 March 29 200 units @ $ 7.00 Sales: March 30 700 units The physical inventory count on March 31 shows 500 units on hand. The operating expenses totaled $855 and the tax rate is 25%, and the selling price per...

  • Gerald D. Englehart Company has the following inventory, purchases and sales data for the month of...

    Gerald D. Englehart Company has the following inventory, purchases and sales data for the month of March. Inventory: March 1 300 units @ $ 5.00 Purchases: March 10 400 units @ $ 5.50 March 20 300 units @ $ 6.00 March 29 200 units @ $ 7.00 Sales: March 30 700 units The physical inventory count on March 31 shows 500 units on hand. The operating expenses totaled $855 and the tax rate is 25%, and the selling price per...

  • Required information Beech Soda, Inc. uses a perpetual inventory system. The company's beginning inventory of a...

    Required information Beech Soda, Inc. uses a perpetual inventory system. The company's beginning inventory of a particular product and its purchases during the month of January were as follows: QuantityUnit CostTotal Cost Beginning inventory (Jan. 1) 22 $24 $528 Purchase (Jan. 11) 25 $30  750 Purchase (Jan. 20) 36 $32  1,152 Total 83    $2,430 On January 14, Beech Soda, Inc. sold 38 units of this product. The other 45 units remained in inventory at January 31. 1A. Assuming that Beech Soda uses the...

  • P6.3A Vista Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product RST at a...

    P6.3A Vista Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20    600 units at $ 9    Aug. 12    400 units at $11 May  5 500 units at $10 Dec.  8 100 units at $12 Vista Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units. Instructions a. Determine the cost of goods available for sale. b. Determine the ending inventory and the cost...

  • 1. Botter Company had a beginning inventory of 200 units at a cost of $13 per...

    1. Botter Company had a beginning inventory of 200 units at a cost of $13 per unit on August 1. During the month, the following purchases and sales were made. Purchases 250 units at S14 350 units at S15 200 units at S16 Sales August August August 4 15 28 August August August August 7 150 units 11 100 units 17 300 units 24 200 units Botter uses a periodic inventory system Instructions Determine ending inventory and cost of goods...

  • The following information is available concerning Stillwater Inc.: Units 200 Unit Cost $ 10 11 Beginning...

    The following information is available concerning Stillwater Inc.: Units 200 Unit Cost $ 10 11 Beginning inventory Purchases: March 5 June 12 August 23 October 2 300 400 250 150 $ $ $ $ 12 13 15 Stillwater, which uses a perpetual system, sold 1000 units for $22 each during the year. Sales occurred on the following dates: February 12 April 30 July 7 September 6 December 3 Units 150 200 200 300 150 Required 1. Calculate ending inventory and...

  • Problem II (15 points): Vaughn Company had a beginning inventory on May 1, of 400 units...

    Problem II (15 points): Vaughn Company had a beginning inventory on May 1, of 400 units of Product A at a cost of $7 per unit. During May, the following purchases and sales were made. Purchases 375 Sales May 6 14 units at $9 units at $10 units at $11 units at $13 Мау 4 8 275 units units 250 300 450 225 1,250 21 300 425 1.350 22 units 28 24 units Instructions: Compute the May 31 cost of...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT