Question

The Sunshine Oil Company buys crude vegetable oil. Refining this oil results in four products at...

The Sunshine Oil Company buys crude vegetable oil. Refining this oil results in four products at the splitoff point: A, B, C, and D. Product C is fully processed by the splitoff point. Products A, B, and D can individually be further refined into Super A, Super B, and Super D. In the most recent month (December), the output at the splitoff point was:

Product A, 300,000 litres.

■ Product B, 100,000 litres.

■ Product C, 50,000 litres.

■ Product D, 50,000 litres.

The joint costs of purchasing and processing the crude vegetable oil were $100,000. Sunshine had no beginning or ending inventories. Sales of product C in December were $50,000. Products A, B, and D were further refined and then sold. Data related to December are:

Separable Processing Costs to Make Super Products Sales

Super A $200,000 $300,000

Super B.   80,000 100,000

Super D 90,000   120,000

Sunshine had the option of selling products A, B, and D at the splitoff point. This alternative would have yielded the following revenues for the December production:

■ Product A, $50,000.

■ Product B, $30,000.

■ Product D, $70,000.

Required 1. Compute the gross margin percentage for each product sold in December, using the following methods for allocating the $100,000 joint costs:

a. Sales value at splitoff.

b. Physical measure.

c. NRV.

2. Could Sunshine have increased its December operating income by making different decisions about the further processing of products A, B, or D? Show the effect on operating income of any changes you recommend.

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Know the answer?
Add Answer to:
The Sunshine Oil Company buys crude vegetable oil. Refining this oil results in four products at...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • SK company purchases crude vegetable oil. Refining this oil results in three products at splitoff point:...

    SK company purchases crude vegetable oil. Refining this oil results in three products at splitoff point: C, D and E. Product C and D are intermediate products and can individually be further refined into C1 and D1. Product E is a by-product formed after further processed at an additional cost of $2,000 processing cost after the splitoff point. In addition, 30% of revenue is marketing cost on selling of product E. The joint costs of processing the crude vegetable oil...

  • Process Some Products produced from Pprocess Refining a barrel of crude oil Gasoline, diesel fuel, gas,...

    Process Some Products produced from Pprocess Refining a barrel of crude oil Gasoline, diesel fuel, gas, naphtha, kerosene Distillation of coal Coke, gas Processing of mineral ore Gold, silver Processing of raw milk Cream milk, liquid milk, cheese Questions 1. The cost of refining a barrel of crude oil is $500 dollars per barrel. The company refines 4 barrels of crude oil and the result of this process leads to the production of gasoline and kerosene. Identify the amount of...

  • Illinois Soy Products (ISP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of...

    Illinois Soy Products (ISP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that ISP purchases for $340can be converted for an additional $180into 675 poundsof soy meal and 140 gallonsof soy oil. A pound of soy meal can be sold at split off for $1.28 and can be sold in bulk for $4.75per gallon. ISP can process the 675 pounds of soy meal into 825 pounds of soy cookiesat an additional cost of $340.Each pound...

  • CHAPTER 15 QUIZ The following data apply to questions 1-5. Beta Company manufactures two products out...

    CHAPTER 15 QUIZ The following data apply to questions 1-5. Beta Company manufactures two products out of a joint process—Sigma and Theta. The joint (common) costs incurred are $400,000 for a standard production run that generates 70,000 pounds of Sigma and 30,000 pounds of Theta. Sigma sells for $9.00 per pound while Theta sells for $7 per pound. If there are no additional processing costs incurred after the splitoff point, the amount of joint cost of each production run allocated...

  • Innerva Soy Products ​(​MSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of...

    Innerva Soy Products ​(​MSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that MSP purchases for $340 can be converted for an additional $220 into 500 lbs of soy meal and 80 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.24 and soy oil can be sold in bulk for $4 per gallon. MSP can process the 500 pounds of soy meal into 550 pounds of soy cookies...

  • The Stenback Company produces two products, turpentine and methanol (wood alcohol), by a joint process. Joint...

    The Stenback Company produces two products, turpentine and methanol (wood alcohol), by a joint process. Joint costs amount to $144,000 per batch of output. Each batch totals 40,000 litres: 25% methanol and 75% turpentine. Both products are processed further without gain or loss in volume. Separable processing costs are methanol, $0.90 per litre; turpentine, $0.60 per litre. Methanol sells for $6.30 per litre; turpentine sells for $4.20 per litre Required Requirement 1. How much joint costs per batch should be...

  • Sinclair Oil & Gas, a large energy conglomerate, jointly processes purchased hydrocarbons to generate two intermediate...

    Sinclair Oil & Gas, a large energy conglomerate, jointly processes purchased hydrocarbons to generate two intermediate products: ING4, and XGE3. These intermediate products are further processed separately to produce Crude Oil and Natural Gas Liquids (NGL). In June 2019, the following is the monthly data for all the products: Joint costs Crude Oil Natural Gas Liquids Joint Costs (costs of Hydrocarbons and other inputs and processing to split-off point) $1,800 Separable costs of processing 400 tons of ING4 into 150...

  • Please write in Microsoft Word Sinclair Oil & Gas, a large energy conglomerate, jointly processes purchased...

    Please write in Microsoft Word Sinclair Oil & Gas, a large energy conglomerate, jointly processes purchased hydrocarbons to generate two intermediate products: ING4, and XGE3. These intermediate products are further processed separately to produce Crude Oil and Natural Gas Liquids (NGL). In June 2019, the following is the monthly data for all the products: Joint costs Crude Oil Natural Gas Liquids Joint Costs (costs of Hydrocarbons and other inputs and processing to split-off point) $1,800 Separable costs of processing 400...

  • all parts please Kalamata Corporation processes a single material into three separate products A B, and...

    all parts please Kalamata Corporation processes a single material into three separate products A B, and C. During September, the joint costs of processing were 530 Production and sales value information for the month were as follows: Product A B Units Produced 10,000 15,000 12,500 Final Sales Value per Unit $25 30 24 Separable Costs $125,000 250,000 125,000 C Required: 2. Determine the amount of joint cost allocated to each product if the NRV method is used. . Determine the...

  • Purple Paper Company processes wood pulp into two products. During July the joint costs of processing...

    Purple Paper Company processes wood pulp into two products. During July the joint costs of processing were $50,000. Production and sales value information for the month were as follows:                                                                  Sales Value at Product             Kilograms Produced       splitoff Point Separable Costs Paper                              125,000                         $63,000                       $221,000 Cardboard                      96,000                           46,000                         262,000 Paper sells for $2.71 a kilogram and cardboard sells for $3.10 a kilogram. There were no beginning or ending inventories for July QUESTION: Determine the amounts to be allocated to paper using...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT