Question

If the government gave you a subsidy of $100 per month that you had to spend...

If the government gave you a subsidy of $100 per month that you had to spend on housing and if you could spend the remainder of your income in any way you wished, the effect of the subsidy would differ from the effect of a $100 per month unrestricted increase in your income only if

A. housing were an inferior good for you.

B. housing were a normal good for you.

C.  you would spend less than $100 per month on housing when you received the unrestricted $100 monthly increase in your income.

D. you would spend more than $100 per month on housing when you received the unrestricted $100 monthly increase in your income.

E. your preferences were homothetic.

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Answer #1

ANSWER:

The correct answer is option a that is housing were an inferior good for you as since the income would rise and therefore the effect of subsidy would differ from unrestricted income only in the case when spending on housing is an inferior good as oppose to unrestricted income where spending on housing won't be a priority.

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
If the government gave you a subsidy of $100 per month that you had to spend...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • The company is currently selling 7,000 units per month. Fixed expenses are $581,000 per month The...

    The company is currently selling 7,000 units per month. Fixed expenses are $581,000 per month The marketing manager would like to cut the selling price by $18 and increase the advertising budget by $37,000 per month. The marketing manager predicts that these two changes would increase monthly sales by 1,600 units. What should be the overall effect on the company's monthly net operating income of this change? Multiple Choice increase of $118,200 increase of $302,200 decrease of $118,200 decrease of...

  • For retirement planning, you decided to deposit $1,000 per month and increase your deposit by $100...

    For retirement planning, you decided to deposit $1,000 per month and increase your deposit by $100 per month. How much will you have at the end of 10 years if the bank pays 3% annually, compounded monthly?

  • 4. Fatma has an income of 100 TL per week to spend on comic books and...

    4. Fatma has an income of 100 TL per week to spend on comic books and cookies. The price of comic books is 20 TL and the price of cookies is 5 TL. The indifference curves in the figure below (U. Uz, and U) reflect Fatma's preferences Cookies (number per week) 0 2 4 6 8 10 12 Comic books (number per week) a. Independent from her income which combination(s) give(s) higher utility to Fatma. Combinations on U..U or U...

  • Longer Answer required for this question. Ivanka Trump likes to talk about the costs of child...

    Longer Answer required for this question. Ivanka Trump likes to talk about the costs of child care. "The single largest expense in over half of American households is child care, even exceeding the cost of housing," she said earlier this year (though Politifact later raised some questions about this statement). The policy she's promoting is an increased child tax credit. Another way to reduce the cost of childcare is to offer a government subsidy that would reduce the price of...

  • PRICE (Yen per gram) CALCULATOR 100 90 80 70 60 50 Price of Uff (Yen per...

    PRICE (Yen per gram) CALCULATOR 100 90 80 70 60 50 Price of Uff (Yen per graml 50 Quantity Demanded Grams per monthl 80 DEMAND SHIFTERS Current Values Initial Values Average Income (Yen per month 110 100 30 20 10 Price of Tulg 20 20 [Yen per bushel] Price of Snick (Yen per litre) 50 50 0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 QUANTITY (Grams of uff per month] Reset to Initial ValuesCalculate Suppose that the...

  • 3. Ramon has $100 to spend on apples and bananas. The price of apples is $4...

    3. Ramon has $100 to spend on apples and bananas. The price of apples is $4 a pound and the price of bananas is $2 a pound. The graph below represents Ramon's budget line with his consumption of apples on the Y-axis and his consumption of bananas on the X-axis. Homework 2: Problem Set 2 Apples (pounds) BL1 Bananas (pounds) (a) On the graph above: Add the intercepts of BL . Assuming that Ramon chooses to purchase 20 pounds of...

  • 2) Assume that utility is given by Utility-U(X,Y)-X03yo7 a) Calculate the ordinary demand functions, indirect utility function, and expenditure function. b) Use the expenditure function calculate...

    2) Assume that utility is given by Utility-U(X,Y)-X03yo7 a) Calculate the ordinary demand functions, indirect utility function, and expenditure function. b) Use the expenditure function calculated in part (a) together with Shephard's lemma to compute the compensated demand function for good X. Use the results from part (b) together with the ordinary demand function for good X to show that the Slutsky equation holds for this case. c) d) Prove that the expenditure function calculated in part (a) is homogeneous...

  • Now that you are going to save 100 €/month, you decided to save those 100€ per...

    Now that you are going to save 100 €/month, you decided to save those 100€ per month in a bank account that offers a 2% interest rate compounded monthly, till the day you retire (that is to say, in 20 years). Please answer the following questions: If you decide to do your deposits at the beginning of every month (so your first deposit will be done today) in a bank account that offers a 2% interest rate compounded monthly, and...

  • Your government desires that the poor in your economy eat more French Vanilla Ice Cream (a...

    Your government desires that the poor in your economy eat more French Vanilla Ice Cream (a healthy protein supplement).  So it taxes the rich and gives the tax revenues as a $20.00 per-month subsidy to each poor person with which she/he MUST spend on this ice cram flavor.    (a)With the price of "all other goods (AOG)" at $1.00 per unit and the price of French Vanilla Ice Cream at $1.00 for dollar each carton, show how a typical poor person with an income...

  • You begin to save for your newborn child's college education by depositing $200 per month in...

    You begin to save for your newborn child's college education by depositing $200 per month in an account paying 4% interest per year. You increase the amount you deposit each month by 5% each year. With continuous investment and compounding ... incipal will have been investe (nearest $100) B. What would be the average monthly payment over those 18 years? (nearest $1) C. How much will have accumulated in the account by the time your child enters college 18 years...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
Active Questions
ADVERTISEMENT