Each year, Worrix Corporation manufactures and sells 3,600 premium-quality multimedia projectors at $12,600 per unit. At the current production level, the firm’s manufacturing costs include variable costs of $3,100 per unit and annual fixed costs of $6,500,000. Selling, administrative, and other expenses (not including 15% sales commissions) are $10,500,000 per year.
The new model, introduced a year ago, has experienced a flickering problem. On average, the firm reworks 40% of the completed units and still has to repair under warranty 15% of the units shipped. The additional work required for rework and repair caused the firm to add additional capacity with annual fixed costs of $2,300,000. The variable costs per unit are $1,200 for rework and $1,700, including transportation cost, for repair.
The chief engineer, Patti Mehandra, has proposed a modified manufacturing process that will almost entirely eliminate the flickering problem. The new process will require $12,500,000 for new equipment (including installation cost) and $3,500,000 for training. The firm currently inspects all units before shipment. Patti believes that current appraisal costs of $600,500 per year and $55 per unit can be eliminated within 1 year after the installation of the new process. Furthermore, if the new investment is made, warranty repair cost per unit are estimated to be only $2,800, for no more than 5% of the units shipped.
Worrix believes that none of the fixed costs of rework or repair can be saved and that a new model will be introduced in 3 years. This new technology would most likely render obsolete the equipment the company purchased a year ago.
The accountant estimates that warranty repairs now cause the firm to lose 20% of its potential business.
Required:
1. What is the total required initial investment cost (cash outlay) associated with the new manufacturing process?
2. What is the total expected change (i.e., increase or decrease) in cost of quality over the next 3 years from using the new manufacturing process being proposed?
3. Based solely on financial considerations, should Worrix invest in the new process? Specifically: (a) What is the cumulative (i.e., 3-year) estimated change in pretax cash flow assuming the new system is implemented? (b) What is the estimated payback period for the proposed investment? (c) What is the estimated pretax internal rate of return (IRR) for the proposed investment? (Use the built-in IRR function in Excel to answer this question.) (Round your "IRR" answer to 2 decimal places.)
> I meant units
gingrass Tue, Nov 30, 2021 11:15 AM
Each year, Worrix Corporation manufactures and sells 3,600 premium-quality multimedia projectors at $12,600 per unit. At the current production level, the firm’s manufacturing costs include variable c...
Please assist Each year, Worrix Corporation manufactures and sells 2,900 premium quality multimedia projectors at $11.900 per unit. At the current production level, the firm's manufacturing costs include variable costs of $2,400 per unit and annual fixed costs of $5,900,000. Selling, administrative, and other expenses (not including 15% sales commissions) are $9,900,000 per year. The new model, introduced a year ago, has experienced a flickering problem. On average, the firm reworks 40% of the completed units and still has to...
Number of units manufactured and sold Selling price per unit Variable manufacturing and selling costs per unit Hours spent by engineers improving design. Testing and inspection hours per unit Percentage of units reworked in the plant after inspection Average variable rework costs per refrigerator 3,200 units 1,250 750 1,500 0.5 hours 7% 520 Percentage of units reworked in the plant after inspection Average variable rework costs per refrigerator. Percentage of units repaired under warranty at customers' homes Average variable repair...
Martha Manufacturing produces a single product that sells for $90per unit. Variable costs per unit equal $50. The company currently has total fixed costs of $72,000. Under the current cost and revenue structure Martha Manufacturing expects to sell 4,000 units. To improve short-term performance, management is considering a number of alternative actions. Evaluate each of the situations given below independently. Assume that, other than the information provided under the alternative actions, no other factors will change the revenue or cost...
Flannigan Company manufactures and sells a single product that sells for $580 per unit, variable costs are $319. Annual fixed costs are $958,500. Current sales volume is $4,330,000. Compute the contribution margin per unit. Multiple Choice Ο Ο Ο Ο Ο A company's product sells at $12.22 per unit and has a $5.33 per unit variable cost. The company's total fixed costs are $96,900 The contribution margin per unit is: Multiple Choice Ο $8.06. Ο $5.33. Ο $6.89. Ο $12.22....
A company manufactures product X which it sells for $5 per unit. Variable costs of production are currently $3 per unit. A new machine is available which would cost $90,000 but which could be used to make product X for a variable cost of only $2.50 per unit. However, when the company decides to invest in this new machine, it would increase its fixed costs by $7,500 a year as a direct result of purchasing the machine. The machine would...
Swifty Corporation sells radios for $50 per unit. The fixed costs are $345000 and the variable costs are 60% of the selling price. As a result of new automated equipment, it is anticipated that fixed costs will increase by $25000 and variable costs will be 50% of the selling price. The new break-even point in units is: 12350 14800 13800 17250 Vaughn Manufacturing can produce 100 units of a component part with the following Direct Materials Direct Labor Variable Overhead...
1. Goff Corporation sells products for $75 each that have variable costs of $50 per unit. Goff's fixed cost is $350,000. Calculate the contribution margin per unit, then use the per unit contribution margin approach to find the break-even point in units and dollars. 2. Phillips Company can sell 15,000 units of its new product at a selling price of $116. The unit cost is $72. The company's target profit is 40% of sales. The Vice President of Marketing has...
EasyFind, Inc. sells StraightShot golf balls for $24 per dozen, with a variable manufacturing cost of $13 per dozen EasyFind is planning to introduce a lower priced ball, Duffer's Delite, that will sell for $16 per dozen with a variable manufacturing cost of $4 per dozen. The firm currently sells 45,600 StraightShot units per year and expects to sell 24,200 units of the new Duffer's Delight golf ball if it is introduced (1 unit = 12 golf balls packaged together)....
Jaime Ltd manufactures and sells a small electric product to order for the computer industry. The estimated selling price and variable costs per unit for next year are as follows: (£ per unit) Selling price 654.00 Variable costs: Direct materials 216.00 Direct labour 108.00 Production overhead 54.00 Selling & distribution overhead 27.00 Jaime Ltd expects to sell 108,000 units next year. Jaime Ltd expects the stock level at the start of the year to be NIL...
Sell or Process FurtherJensen Manufacturing Company makes a partially completed assembly unit that it sells for $36 per unit. Normally, 42,000 units are sold each year. Variable unit cost data on the assembly are as follows:Direct material$10Direct labor8Variable manufacturing overhead4The company is now using only 70% of its normal capacity; it could fully use its normal capacity by processing the assembly further and selling it for $41 per unit. If the company does this, material and labor costs will each...
> Inspection (variable) costs should be $3,600 NOT $12,600
gingrass Tue, Nov 30, 2021 10:47 AM