Homework Help Question & Answers

V I L as collected the following data for November (there are no beginning inventories) (Click...

V I L as collected the following data for November (there are no beginning inventories) (Click the icon to view the data) Rea

V I L as collected the following data for November (there are no beginning inventories) (Click the icon to view the data) Read the requirements Requirement 1. Using variable costing, calculate the unit product cost. (Round your final answer to the nearest cent) Variable costing Unit product cost Requirement 2. Prepare an income statement using the contribution margin format. i Data Table Bella, Inc. Income Statement (Variable Costing) For the Month Ended November 30 Units produced and sold 900 units Sales price Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative costs Fixed selling and administrative costs 250 per unit 45 per unit 63 per unit 14 per unit 14.800 per month 25 per unit 5,000 per month Print Done Ope Contribution Margin Cost of Goods Sold Fixed Costs Fixed Manufacturing Overhead Fixed Selling and Administrative Costs Gross Profit Net Sales Revenue Selling and Administrative Costs Variable Costs Variable Cost of Goods Sold Variable Selling and Administrative Costs Chocowany way s and then continue to the next question
0 0
Report
Answer #1

1) Unit product cost

Direct material 45
Direct labor 63
Variable manufacturing overhead 14
Unit product cost 122

2) Variable costing income statement

Net sales revenue (800*250) 200000
Less: Variable costs
Variable cost of goods sold (800*122) 97600
Variable selling and administrative expense (800*25) 20000 117600
Contribution margin 82400
Fixed cost
Fixed manufacturing overhead 14800
Fixed selling and administrative costs 5000 19800
Net profit 62600
Know the answer?
Add Answer to:
V I L as collected the following data for November (there are no beginning inventories) (Click...
Your Answer: Your Name: What's your source?
Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Autumn, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories): (Click the...

    Autumn, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories): (Click the icon to view the data.) Data Table d your final Units produced and sold Sales price Direct materials Direct labor 750 units 400 per unit 65 per unit 63 per unit 14 per unit 12,375 per month 50 per unit 5,100 per month Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative costs Fixed selling and administrative costs Print Done Requirement 1. Using...

  • Newman, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories) (Click the...

    Newman, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories) (Click the icon to view the data.) Read the requirements: Requirement 1. Using absorption costing calculate the unit product cost. (Round your final answer to the nearest cent) Data Table Absorption costing Unit product cast Requirement 2. Prepare an income statement using the traditional format Newman, Inc. Income Statement (Absorption Costing) For the Month Ended November 30 Units produced and sold 700 units Sales price Direct...

  • Data Table Units produced and sold 600 units Sales price Direct materials Direct labor Variable manufacturing...

    Data Table Units produced and sold 600 units Sales price Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative costs Fixed selling and administrative costs 350 per unit 62 per unit 63 per unit 16 per unit 10,500 per month 10 per unit 4,450 per month Print Print [ Done] Done Salem, Inc. has collected the following data for November (there are no beginning inventories): B (Click the icon to view the data.) Read the...

  • Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most +...

    Abe Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most + recent month of operations: Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $156.600 Fixed selling and administrative $151,200 1. Using variable costing method, prepare the income statement for the year. Sales revenue Variable expenses Contribution margin Fixed expenses...

  • Pabbatti Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Pabbatti Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: $ 108 770 2,400 2,850 320 Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $ $ $ $ 23 24 2 11 $57,600 $ 5.700 The company produces the same number...

  • lagan, Inc. has collected the following data. (There are no beginning inventories.) Units produced Sales price...

    lagan, Inc. has collected the following data. (There are no beginning inventories.) Units produced Sales price Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative costs Fixed selling and administrative costs 700 units $110 per unit $20 per unit $11 per unit $8 per unit $17,200 per year $5 per unit $11,100 per year What is the ending balance in Finished Goods Inventory using variable costing if 400 units are sold? O A. $5,700 OB....

  • The following cost and revenue data relate to a company's first month of operations. Beginning inventory...

    The following cost and revenue data relate to a company's first month of operations. Beginning inventory Units produced 43,000 38,ee0 Units sold Selling price per unit Selling and administrative expenses: Variable per unit Fixed (per month) Manufacturing costs: Direct materials cost per unit Direct labor cost per unit Variable manufacturing overhead cost per unit Fixed manufacturing overhead cost (per month) $ 78 $ $565,000 $ $ 15 $ 1 $ 731,000 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing....

  • Pabbatti Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent...

    Pabbatti Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $ 108 770 2,400 2,850 320 $ $ $ $ 11 23 24 $57,600 $ 5,700 The company produces the same number of...

  • 11. A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recen...

    11. A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:   Units in beginning inventory 0   Units produced 4,150   Units sold 4,050   Units in ending inventory 100 Variable costs per unit:   Direct materials $ 44   Direct labor $ 46   Variable manufacturing overhead $ 9 Variable selling and administrative $ 7 Fixed costs:   Fixed manufacturing overhead $ 87,150   Fixed selling and administrative $ 40,500 What is the variable costing unit product...

  • The Dogri Company provides you with the following miscellaneous data regarding operations in 20X9: (Click the...

    The Dogri Company provides you with the following miscellaneous data regarding operations in 20X9: (Click the icon to view the data.) Requirements Compute (a) variable selling and administrative expenses, (b) contribution margin in dollars, (c) variable manufacturing overhead, (d) break-even point in sales dollars, and (e) manufacturing cost of goods sold. Complete the income statement to solve for (a) variable selling and administrative expenses, (c) variable manufacturing overhead, and (e) manufacturing cost of goods sold. Data Table Cost of goods...

Free Homework App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.