Question

1. Sell or Process Further Bunyon Lumber Company incurs a cost of $386 per hundred board...

1.

Sell or Process Further

Bunyon Lumber Company incurs a cost of $386 per hundred board feet (hbf) in processing certain "rough-cut" lumber, which it sells for $540 per hbf. An alternative is to produce a "finished cut" at a total processing cost of $522 per hbf, which can be sold for $742 per hbf.

Prepare a differential analysis dated August 9 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign.

Differential Analysis
Sell Rough-Cut (Alt. 1) or Process Further into Finished Cut (Alt. 2)
August 9
Sell
Rough-Cut
(Alternative 1)
Process
Further into
Finished Cut
(Alternative 2)
Differential
Effect
on Income
(Alternative 2)
Revenues, per 100 board ft. $ $ $
Costs, per 100 board ft.
Income (Loss), per 100 board ft. $ $ $

Determine whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2).

2.

Decision on Accepting Additional Business

Down Home Jeans Co. has an annual plant capacity of 66,200 units, and current production is 44,200 units. Monthly fixed costs are $41,100, and variable costs are $25 per unit. The present selling price is $34 per unit. On November 12 of the current year, the company received an offer from Fields Company for 15,600 units of the product at $28 each. Fields Company will market the units in a foreign country under its own brand name. The additional business is not expected to affect the domestic selling price or quantity of sales of Down Home Jeans Co.

a. Prepare a differential analysis dated November 12 on whether to reject (Alternative 1) or accept (Alternative 2) the Fields order. If an amount is zero, enter zero "0". For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign.

Differential Analysis
Reject Order (Alt. 1) or Accept Order (Alt. 2)
November 12
Reject
Order
(Alternative 1)
Accept
Order
(Alternative 2)
Differential
Effect
on Income
(Alternative 2)
Revenues $ $ $
Costs:
Variable manufacturing costs
Income (Loss) $ $ $

b. Having unused capacity available is   to this decision. The differential revenue is   than the differential cost. Thus, accepting this additional business will result in a net  .

c. What is the minimum price per unit that would produce a positive contribution margin? Round your answer to two decimal places.
$

3.

Decision on Accepting Additional Business

Brightstone Tire and Rubber Company has capacity to produce 128,000 tires. Brightstone presently produces and sells 98,000 tires for the North American market at a price of $95 per tire. Brightstone is evaluating a special order from a European automobile company, Euro Motors. Euro is offering to buy 15,000 tires for $79.75 per tire. Brightstone's accounting system indicates that the total cost per tire is as follows:

Direct materials $36
Direct labor 13
Factory overhead (70% variable) 22
Selling and administrative expenses (40% variable) 19
Total $90

Brightstone pays a selling commission equal to 5% of the selling price on North American orders, which is included in the variable portion of the selling and administrative expenses. However, this special order would not have a sales commission. If the order was accepted, the tires would be shipped overseas for an additional shipping cost of $5 per tire. In addition, Euro has made the order conditional on receiving European safety certification. Brightstone estimates that this certification would cost $75,000.

a. Prepare a differential analysis dated January 21 on whether to reject (Alternative 1) or accept (Alternative 2) the special order from Euro Motors. If an amount is zero, enter zero "0". If required, round interim calculations to two decimal places.

Differential Analysis
Reject Order (Alt. 1) or Accept Order (Alt. 2)
January 21
Reject
Order
(Alternative 1)
Accept
Order
(Alternative 2)
Differential
Effect
on Income (Alternative 2)
Revenues $ $ $
Costs:
Direct materials
Direct labor
Variable factory overhead
Variable selling and admin. expenses
Shipping costs
Certification costs
Income (Loss) $ $ $

Determine whether to reject (Alternative 1) or accept (Alternative 2) the special order from Euro Motors.

b. What is the minimum price per unit that would be financially acceptable to Brightstone? Round your answer to two decimal places.
$per unit

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Answer #1

Prepare a differential analysis dated August 9 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign.

Differential Analysis
Sell Rough-Cut (Alt. 1) or Process Further into Finished Cut (Alt. 2)
August 9
Sell
Rough-Cut
(Alternative 1)
Process
Further into
Finished Cut
(Alternative 2)
Differential
Effect
on Income
(Alternative 2)
Revenues, per 100 board ft. $540 $742 $202
Costs, per 100 board ft. -386 -522 -136
Income (Loss), per 100 board ft. $154 $220 $66

Determine whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2).

Company should sell finished cut lumber..

Pls post each que individually as per HOMEWORKLIB RULES

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
1. Sell or Process Further Bunyon Lumber Company incurs a cost of $386 per hundred board...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $396 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $396 per hundred board feet (hbf) in processing certain “rough-cut” lumber, which it sells for $550 per hbf. An alternative is to produce a “finished-cut” at a total processing cost of $520 per hbf, which can be sold for $756 per hbf. a. Prepare a differential analysis dated March 15 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). Differential Analysis Sell...

  • Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $394 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $394 per hundred board feet (hbf) in processing certain “rough-cut” lumber, which it sells for $554 per hbf. An alternative is to produce a “finished-cut” at a total processing cost of $521 per hbf, which can be sold for $762 per hbf. a. Prepare a differential analysis dated March 15 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). Differential Analysis Sell...

  • Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $392 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $392 per hundred board feet (hbf) in processing certain "rough-cut" lumber, which it sells for $562 per hbf. An alternative is to produce a "finished-cut" at a total processing cost of $528 per hbf, which can be sold for $746 per hbf. a. Prepare a differential analysis dated March 15 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). Differential Analysis Sell...

  • Sell or Process Further Jackson Lumber Company incurs a cost of $384 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Jackson Lumber Company incurs a cost of $384 per hundred board feet (hbf) in processing certain "rough-cut" lumber, which it sells for $548 per hbf. An alternative is to produce a "finished cut at a total processing cost of $527 per hbf, which can be sold for $740 per hbf. Prepare a differential analysis dated August 9 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). For those boxes...

  • Sell or Process Further Bunyon Lumber Company incurs a cost of $398 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Bunyon Lumber Company incurs a cost of $398 per hundred board feet (hbf) in processing certain "rough-cut" lumber, which it sells for $566 per hbf. An alternative is to produce a "finished cut" at a total processing cost of $523 per hbf, which can be sold for $752 per hbf. Prepare a differential analysis dated August 9 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). For those boxes...

  • Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $382 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $382 per hundred board feet (hbf) in processing certain “rough-cut” lumber, which it sells for $566 per hbf. An alternative is to produce a “finished cut” at a total processing cost of $528 per hbf, which can be sold for $748 per hbf. a. Prepare a differential analysis dated March 15, on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). Differential Analysis...

  • Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $396 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Calgary Lumber Company incurs a cost of $396 per hundred board feet (hbf) in processing certain "rough-cut" lumber, which it sells for $542 per hbf. An alternative is to produce a "finished cut" at a total processing cost of $528 per hbf, which can be sold for $740 per hbf. a. Prepare a differential analysis dated March 15, on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). Differential Analysis...

  • Sell or Process Further Jackson Lumber Company incurs a cost of $390 per hundred board feet...

    Sell or Process Further Jackson Lumber Company incurs a cost of $390 per hundred board feet (hbf) in processing certain "rough-cut" lumber, which it sells for $550 per hbf. An alternative is to produce a "finished cut" at a total processing cost of $529 per hbf, which can be sold for $766 per hbf. Prepare a differential analysis dated August 9 on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). For those boxes...

  • Calgary Lumber Company incurs a cost of $378 per hundred board feet (hbf) in processing certain...

    Calgary Lumber Company incurs a cost of $378 per hundred board feet (hbf) in processing certain “rough-cut” lumber, which it sells for $552 per hbf. An alternative is to produce a “finished cut” at a total processing cost of $523 per hbf, which can be sold for $750 per hbf. a. Prepare a differential analysis dated March 15, on whether to sell rough-cut lumber (Alternative 1) or process further into finished-cut lumber (Alternative 2). Differential Analysis Sell Rough-Cut (Alt. 1)...

  • 1. Machine Replacement Decision A company is considering replacing an old piece of machinery, which cost...

    1. Machine Replacement Decision A company is considering replacing an old piece of machinery, which cost $600,200 and has $348,100 of accumulated depreciation to date, with a new machine that has a purchase price of $483,000. The old machine could be sold for $62,100. The annual variable production costs associated with the old machine are estimated to be $157,700 per year for eight years. The annual variable production costs for the new machine are estimated to be $99,400 per year...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT