Question

variance

If the materials price variance is favorable but the materials quantity variance is unfavorable, what might this indicate?


0 0
Add a comment Improve this question
Request Professional Answer

Request Answer!

We need at least 10 more requests to produce the answer.

0 / 10 have requested this problem solution

The more requests, the faster the answer.

Request! (Login Required)


All students who have requested the answer will be notified once they are available.
Know the answer?
Add Answer to:
variance
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Similar Homework Help Questions
  • Knowledge Check 04 Calculate the direct materials spending variance when the direct materials price variance is...

    Knowledge Check 04 Calculate the direct materials spending variance when the direct materials price variance is $5,500 favorable and the direct materials quantity variance is $660 unfavorable. $4,840 unfavorable $6,160 unfavorable $4,840 favorable $6,160 favorable M9-9 (Algo) Calculating Direct Materials Cost Variances (LO 9. 3] Acoma, Inc., has determined a standard direct materials cost per unit of $7.60 (2 feet * $3.80 per foot). Last month, Acoma purchased and used 4,520 feet of direct materials for which it paid $16,724....

  • 1. How does a standard cost accounting system work, and why is it valuable to management?...

    1. How does a standard cost accounting system work, and why is it valuable to management? (2) 2. What is a variance? 3. What might cause the following materials variances? i. An unfavorable materials price variance. ii. A favorable materials price variance. iii. An unfavorable materials quantity variance. iv. A favorable materials quantity variance. 4. What might cause the following labor variances? i. An unfavorable labor rate variance. ii. A favorable labor rate variance. iii. An unfavorable labor efficiency variance....

  • 1. If the materials price variance is $2,600 Favorable and the materials quantity and labor variances...

    1. If the materials price variance is $2,600 Favorable and the materials quantity and labor variances are each $5,700 Unfavorable, what is the total materials variance (Favorable or Unfavorable)?

  • Exercise 8-12B Responsibility for materials price variance Wayne Pittman Inc. makes ice cream that it sells...

    Exercise 8-12B Responsibility for materials price variance Wayne Pittman Inc. makes ice cream that it sells in 5-gallon containers to retail ice cream parlors. During Year 2, the company planned to make 100,000 containers of ice cream. It actually produced 97,000 containers. The actual and standard quantity and cost of sugar per container follow. Required Determine the materials price variance and indicate whether the variance is favorable (F) or unfavorable (U). Determine the materials usage variance and indicate whether the...

  • High End Crockery Corp set the following standards for their pottery bowls: Std Qty or Hrs...

    High End Crockery Corp set the following standards for their pottery bowls: Std Qty or Hrs Std Rate or Price Direct materials 5.5 lbs per bowl $6.50 per lb Direct labor .4 hrs per bowl $22.50 per hour Variable Overhead .4 hrs per bowl $2.50 per hour The actual results ae as follows: Actual output 8,250 units Raw materials purchased 45,900 lbs Raw materials used in production 44,750 lbs Actual price raw materials $6.25 per lb Actual direct labor hours...

  • Part D - August Variance Analysis During September of the current year, the controller was asked to perform variance analyses for August

    Part D - August Variance Analysis During September of the current year, the controller was asked to perform variance analyses for August. The January operating data provided the standard prices, rates, times, and quantities per case. There were 1,200 cases produced during August, which was 50 more cases than planned at the beginning of the month. Actual data for August were as follows: Actual Direct Materials Price per Case Actual Direct Materials Quantity per Case Cream base $1.00 (for 72...

  • Reed Corp. has set the following standard direct materials and direct labor costs per unit for...

    Reed Corp. has set the following standard direct materials and direct labor costs per unit for the product it manufactures. Direct materials (16 lbs. @ $5 per lb.) $80 Direct labor (4 hrs. @ $15 per hr.) $60 During June the company incurred the following actual costs to produce 9,000 units. Direct materials (146,700 lbs. @ $4.75 per lb.) $696,825 Direct labor (40,300 hrs. @ $15.10 per hr.). $608,530 AH = Actual Hours SH = Standard Hours AR = Actual...

  • Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis Mackinaw Inc. processes a base chemical...

    Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis Mackinaw Inc. processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 40,000 units of product were as follows: Standard Costs Actual Costs Direct materials 120,000 lbs. at $3.20 per lb. 118,500 lbs. at $3.25 per ib. Direct labor 12,000 hrs. at $24.40 per hr. 11,700 hrs. at $25.00 per hr. Factory overhead Rates per direct...

  • Reed Corp. has set the following standard direct materials and direct labor costs per unit for...

    Reed Corp. has set the following standard direct materials and direct labor costs per unit for the product it manufactures. Direct materials (10 lbs. @ $3 per lb.) Direct labor (2 hrs. @ $12 per hr.) $30 24 During June the company incurred the following actual costs to produce 9,000 units. Direct materials (92,000 lbs. @ $2.95 per lb.) Direct labor (18,800 hrs. @ $12.05 per hr.) $ 271,400 226,540 AH = Actual Hours SH = Standard Hours AR =...

  • Exercise 08-15 Direct materials and direct labor variances LO P3 The following describes production activities of...

    Exercise 08-15 Direct materials and direct labor variances LO P3 The following describes production activities of Mercer Manufacturing for the year. 34,000 lbs. at $5.95 per lb 10,600 hours for a total of $220,480 Actual direct materials used Actual direct labor used Actual units produced 63,300 Budgeted standards for each unit produced are 0.50 pound of direct material at $5.90 per pound and 10 minutes of direct labor at $21.80 per hour. AH Actual Hours SH Standard Hours AR Actual...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT