Question

A company manufactures couches for hotels. It takes only bulk orders and each couch is sold...

A company manufactures couches for hotels. It takes only bulk orders and each couch is sold for $400. In the month of March, it manufactures 3200 and sells 2400 couches. Actual fixed costs are the same as the amount of fixed costs budgeted for the month. The following information is provided for the month of march: Variable manufacturing costs $130 per unit Fixed manufacturing costs $90,000 per month Fixed administration costs. $30,000 per month At the end of the month the company has an ending inventory of finished goods of 800 units. The company also incurs a sales commission of $11 per unit. What is the cost of goods sold per unit when using absorption costing?

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Answer #1

Fixed cost per unit = (90000+30000)/3200 = $37.50 per unit

Cost of goods sold per unit = Variable cost + Fixed cost + Sales commission

= $130 + 37.50 + 11

= $178.50 per unit

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
A company manufactures couches for hotels. It takes only bulk orders and each couch is sold...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Hello, are you able to assist with the below? Fancy Foot Cat Biscuits Company manufactures cat...

    Hello, are you able to assist with the below? Fancy Foot Cat Biscuits Company manufactures cat treats. The company has the following actual data for January and February 20xx. January February Beginning inventory in kilograms 0 2,000 Production in kilograms 20,000 20,000 Sales in kilograms 18,000 21,000 Variable manufacturing costs per unit produced $8 $8 Variable marketing costs per unit sold $2 $2 Fixed manufacturing costs $30,000 $30,000 Fixed marketing costs $5,000 $5,000 The selling price per kilogram is $20.00....

  • Crystal Clear Corporation manufactures and sells 50-inch television sets and uses standard costing. Actual data relating...

    Crystal Clear Corporation manufactures and sells 50-inch television sets and uses standard costing. Actual data relating to January, February, and March 2017 are as follows: The selling price per unit is $3,600. The budgeted level of production used to calculate the budgeted fixed manufacturing cost per unit is 1,100 units. There are no price, efficiency, or spending variances. Any production-volume variance is written off to cost of goods sold in the month in which it occurs. January February March 0...

  • Osage, Inc., manufactures and sells lamps. The company produces only when it receives orders and, therefore,...

    Osage, Inc., manufactures and sells lamps. The company produces only when it receives orders and, therefore, has no inventories. The following information is available for the current month: Osage, Inc., manufactures and sells lamps. The company produces only when it receives orders and, therefore, has no inventories. The following information is available for the current month: Actual (based on actual orders for 450,000 units) $4.970,000 Master Budget (based o n budgeted orders for 480,000 units) $4,800,000 Sales revenue Less Variable...

  • Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...

    Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 5 Direct labor 11 Variable manufacturing overhead 4 Variable selling and administrative 1 Total variable cost per unit $ 21 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 90,000 Fixed selling and administrative 169,000 Total fixed cost per month $ 259,000 The product sells for $54 per unit. Production and sales data for July and August, the first...

  • Company manufactures specialized chips that sell for $20 each. Hamilton’s manufacturing costs consist of variable costs...

    Company manufactures specialized chips that sell for $20 each. Hamilton’s manufacturing costs consist of variable costs of $2 per chip and fixed costs of $9,000,000. Hamilton also incurs $400,000 in fixed marketing costs each year. Company calculates operating income using absorption costing—that is, Company calculates manufacturing costs per unit by dividing total manufacturing costs by actual production. Company costs all units in inventory at this rate and expenses the costs in the income statement at the same time when the...

  • Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable...

    Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given: Variable costs per unit: Direct materials $ 4 Direct labor 11 Variable manufacturing overhead 3 Variable selling and administrative 1 Total variable cost per unit $ 19 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $ 90,000 Fixed selling and administrative 163,000 Total fixed cost per month $ 253,000 The product sells for $55 per unit. Production and sales data for July and August, the first...

  • Osage, Inc., manufactures and sells lamps. The company produces only when it receives orders and, therefore,...

    Osage, Inc., manufactures and sells lamps. The company produces only when it receives orders and, therefore, has no inventories. The following information is available for the current month: Osage, Inc., manufactures and sells lamps. The company produces only when it receives orders and, therefore, has no inventories. The following information is available for the current month: Actual (based on actual orders for 450,000 units) $4,490,000 Master Budget (based on budgeted orders for 480,000 units) S4.320,000 Sales revenue Less Variable costs...

  • White Water Rafting Company manufactures kayaks, which sell for $565 each. The variable costs of production...

    White Water Rafting Company manufactures kayaks, which sell for $565 each. The variable costs of production (per unit) are as follows: Direct Material                          $ 200 Direct labor                                   110 Variable manufacturing overhead 80 Budgeted fixed overhead in 20x1 was $400,000 and budgeted production was 50,000 kayaks. The year’s actual production was 50,000 units, of which 47,000 were sold. Variable selling and administrative costs were $5 per unit sold; fixed selling and administrative costs were $75,000. Required: 1. Calculate the product cost...

  • Columbia Products produced and sold 1,400 units of the company's only product in March. You have...

    Columbia Products produced and sold 1,400 units of the company's only product in March. You have collected the following Information from the accounting records: $ 130 16,800 10 Sales price (per unit) Manufacturing costs: Fixed overhead (for the month) Direct labor (per unit) Direct materials (per unit) Variable overhead (per unit) Marketing and administrative costs: Fixed costs (for the month) Variable costs (per unit) 21,000 Required: a. Compute the following: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Variable...

  • Columbia Products produced and sold 1,300 units of the company’s only product in March. You have...

    Columbia Products produced and sold 1,300 units of the company’s only product in March. You have collected the following information from the accounting records:    Sales price (per unit) $ 130 Manufacturing costs: Fixed overhead (for the month) 14,300 Direct labor (per unit) 10 Direct materials (per unit) 29 Variable overhead (per unit) 23 Marketing and administrative costs: Fixed costs (for the month) 19,500 Variable costs (per unit) 3    Required: a. Compute the following:    variable manufacturing cost per...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT