Question

2. A 35.00-ml sample of a 0.0870 M solution of ethylamine, C2H5NH2 (Kb = 5.6 x 10), is titrated with 0.150 M HCI. (a) What is
0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Answer #1

a)

find the volume of HCl used to reach equivalence point

M(C2H5NH2)*V(C2H5NH2) =M(HCl)*V(HCl)

0.087 M *35.0 mL = 0.15M *V(HCl)

V(HCl) = 20.3 mL

Given:

M(HCl) = 0.15 M

V(HCl) = 20.3 mL

M(C2H5NH2) = 0.087 M

V(C2H5NH2) = 35 mL

mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)

mol(HCl) = 0.15 M * 20.3 mL = 3.045 mmol

mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)

mol(C2H5NH2) = 0.087 M * 35 mL = 3.045 mmol

We have:

mol(HCl) = 3.045 mmol

mol(C2H5NH2) = 3.045 mmol

3.045 mmol of both will react to form C2H5NH3+ and H2O

C2H5NH3+ here is strong acid

C2H5NH3+ formed = 3.045 mmol

Volume of Solution = 20.3 + 35 = 55.3 mL

Ka of C2H5NH3+ = Kw/Kb = 1.0E-14/5.6E-4 = 1.786*10^-11

concentration ofC2H5NH3+,c = 3.045 mmol/55.3 mL = 0.0551 M

C2H5NH3+ + H2O -----> C2H5NH2 + H+

5.506*10^-2 0 0

5.506*10^-2-x x x

Ka = [H+][C2H5NH2]/[C2H5NH3+]

Ka = x*x/(c-x)

Assuming x can be ignored as compared to c

So, above expression becomes

Ka = x*x/(c)

so, x = sqrt (Ka*c)

x = sqrt ((1.786*10^-11)*5.506*10^-2) = 9.916*10^-7

since c is much greater than x, our assumption is correct

so, x = 9.916*10^-7 M

[H+] = x = 9.916*10^-7 M

use:

pH = -log [H+]

= -log (9.916*10^-7)

= 6.0037

Answer: 6.00

i)when 0.0 mL of HCl is added

C2H5NH2 dissociates as:

C2H5NH2 +H2O -----> C2H5NH3+ + OH-

8.7*10^-2 0 0

8.7*10^-2-x x x

Kb = [C2H5NH3+][OH-]/[C2H5NH2]

Kb = x*x/(c-x)

Assuming x can be ignored as compared to c

So, above expression becomes

Kb = x*x/(c)

so, x = sqrt (Kb*c)

x = sqrt ((5.6*10^-4)*8.7*10^-2) = 6.98*10^-3

since x is comparable c, our assumption is not correct

we need to solve this using Quadratic equation

Kb = x*x/(c-x)

5.6*10^-4 = x^2/(8.7*10^-2-x)

4.872*10^-5 - 5.6*10^-4 *x = x^2

x^2 + 5.6*10^-4 *x-4.872*10^-5 = 0

This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)

a = 1

b = 5.6*10^-4

c = -4.872*10^-5

Roots can be found by

x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a

x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a

b^2-4*a*c = 1.952*10^-4

roots are :

x = 6.706*10^-3 and x = -7.266*10^-3

since x can't be negative, the possible value of x is

x = 6.706*10^-3

So, [OH-] = x = 6.706*10^-3 M

use:

pOH = -log [OH-]

= -log (6.706*10^-3)

= 2.1736

use:

PH = 14 - pOH

= 14 - 2.1736

= 11.8264

Answer: 11.83

ii)when 10.15 mL of HCl is added

Given:

M(HCl) = 0.15 M

V(HCl) = 10.15 mL

M(C2H5NH2) = 0.087 M

V(C2H5NH2) = 35 mL

mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)

mol(HCl) = 0.15 M * 10.15 mL = 1.5225 mmol

mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)

mol(C2H5NH2) = 0.087 M * 35 mL = 3.045 mmol

We have:

mol(HCl) = 1.5225 mmol

mol(C2H5NH2) = 3.045 mmol

1.5225 mmol of both will react

excess C2H5NH2 remaining = 1.5225 mmol

Volume of Solution = 10.15 + 35 = 45.15 mL

[C2H5NH2] = 1.5225 mmol/45.15 mL = 0.0337 M

[C2H5NH3+] = 1.5225 mmol/45.15 mL = 0.0337 M

They form basic buffer

base is C2H5NH2

conjugate acid is C2H5NH3+

Kb = 5.6*10^-4

pKb = - log (Kb)

= - log(5.6*10^-4)

= 3.252

use:

pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}

= 3.252+ log {3.372*10^-2/3.372*10^-2}

= 3.252

use:

PH = 14 - pOH

= 14 - 3.2518

= 10.7482

Answer: 10.75

iii)when 14.5 mL of HCl is added

Given:

M(HCl) = 0.15 M

V(HCl) = 14.5 mL

M(C2H5NH2) = 0.087 M

V(C2H5NH2) = 35 mL

mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)

mol(HCl) = 0.15 M * 14.5 mL = 2.175 mmol

mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)

mol(C2H5NH2) = 0.087 M * 35 mL = 3.045 mmol

We have:

mol(HCl) = 2.175 mmol

mol(C2H5NH2) = 3.045 mmol

2.175 mmol of both will react

excess C2H5NH2 remaining = 0.87 mmol

Volume of Solution = 14.5 + 35 = 49.5 mL

[C2H5NH2] = 0.87 mmol/49.5 mL = 0.0176 M

[C2H5NH3+] = 2.175 mmol/49.5 mL = 0.0439 M

They form basic buffer

base is C2H5NH2

conjugate acid is C2H5NH3+

Kb = 5.6*10^-4

pKb = - log (Kb)

= - log(5.6*10^-4)

= 3.252

use:

pOH = pKb + log {[conjugate acid]/[base]}

= 3.252+ log {4.394*10^-2/1.758*10^-2}

= 3.65

use:

PH = 14 - pOH

= 14 - 3.6498

= 10.3502

Answer: 10.35

iv)Given:

M(HCl) = 0.15 M

V(HCl) = 26.3 mL

M(C2H5NH2) = 0.087 M

V(C2H5NH2) = 35 mL

mol(HCl) = M(HCl) * V(HCl)

mol(HCl) = 0.15 M * 26.3 mL = 3.945 mmol

mol(C2H5NH2) = M(C2H5NH2) * V(C2H5NH2)

mol(C2H5NH2) = 0.087 M * 35 mL = 3.045 mmol

We have:

mol(HCl) = 3.945 mmol

mol(C2H5NH2) = 3.045 mmol

3.045 mmol of both will react

excess HCl remaining = 0.9 mmol

Volume of Solution = 26.3 + 35 = 61.3 mL

[H+] = 0.9 mmol/61.3 mL = 0.0147 M

use:

pH = -log [H+]

= -log (1.468*10^-2)

= 1.8332

Answer: 1.83

Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
2. A 35.00-ml sample of a 0.0870 M solution of ethylamine, C2H5NH2 (Kb = 5.6 x...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • 250 mL of 0.200 M aqueous ethylamine (C2H5NH2(aq), Kb = 5.6 × 10–4) is titrated with...

    250 mL of 0.200 M aqueous ethylamine (C2H5NH2(aq), Kb = 5.6 × 10–4) is titrated with 0.200 M HCl(aq). Which of the following indicators would be most appropriate for detecting the equivalence point of the above titration? The range of pH values for which each indicator undergoes a color change is given in parentheses. A. Crystal Violet (pH 0-1.8) B. 2,4-Dinitrophenol (pH 2.5-4.0) C. Eriochrome Black T (pH 5.0-6.5) D. m-Nitrophenol (pH 6.8-8.5) E. Alizarin yellow (pH 10.0-12.0)

  • Find the pH of the solution obtained when 32 mL of 0.087 M ethylamine, C2H5NH2, is...

    Find the pH of the solution obtained when 32 mL of 0.087 M ethylamine, C2H5NH2, is titrated to the equivalence point with 0.15 M HCl. The value of Kb for ethylamine is 4.7 x 10-4. (in 3 s.f.)

  • 1. A 23.6 mL sample of 0.391 M ethylamine, C2H5NH2, is titrated with 0.315 M nitric...

    1. A 23.6 mL sample of 0.391 M ethylamine, C2H5NH2, is titrated with 0.315 M nitric acid. At the equivalence point, the pH is .   Ethylamine Kb = 4.3X10-4 Nitrous acid Ka1 = 4.5x10-4 2. A 29.1 mL sample of 0.336 M ethylamine, C2H5NH2, is titrated with 0.276 M hydrochloric acid. After adding 52.4 mL of hydrochloric acid, the pH is . hydrochloric acid Ka1 = 3.5x10-8 Ethylamine Kb = 4.3X10-4

  • 1.Determine the pH during the titration of 36.6 mL of 0.304 M ethylamine (C2H5NH2 , Kb...

    1.Determine the pH during the titration of 36.6 mL of 0.304 M ethylamine (C2H5NH2 , Kb = 4.3×10-4) by 0.304 M HI at the following points. (a) Before the addition of any HI (b) After the addition of 16.1 mL of HI (c) At the titration midpoint (d) At the equivalence point (e) After adding 51.2 mL of HI b.Determine the pH during the titration of 61.4 mL of 0.450 M nitrous acid (Ka = 4.5×10-4) by 0.450 M NaOH...

  • 6.) Determine the pH during the titration of 34.9 mL of 0.220 M ethylamine (C2H5NH2, Kb...

    6.) Determine the pH during the titration of 34.9 mL of 0.220 M ethylamine (C2H5NH2, Kb = 4.3×10-4) by 0.220 M HNO3 at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) Note that state symbols are not shown for species in this problem. (a) Before the addition of any HNO3 (b) After the addition of 12.7 mL of HNO3 (c) At the titration midpoint (d) At the equivalence point (e) After adding 52.0 mL of HNO3

  • Find the [OH−] of a 0.44 M  ethylamine (C2H5NH2) solution. (The value of Kb for ethylamine (C2H5NH2)...

    Find the [OH−] of a 0.44 M  ethylamine (C2H5NH2) solution. (The value of Kb for ethylamine (C2H5NH2) is 5.6×10−4.) Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

  • 6. In the titration of 90.0 mL of 0.150 M ethylamine, C2H5NH2, with 0.100 M HCl,...

    6. In the titration of 90.0 mL of 0.150 M ethylamine, C2H5NH2, with 0.100 M HCl, find the pH at each of the following point in the titration. C2H5NH2 has a Ko value of 6.4 x 104. After 60mL of HCl has been added

  • a 50.0 mL sample of a 0.100 M solution of NaCN is titrated by 0.100 M...

    a 50.0 mL sample of a 0.100 M solution of NaCN is titrated by 0.100 M HCl. kb for CN is 2.0x10-5. A.calculate the pH of the solution prior to the start of the titration. B after the addition of 10.0 mL. C. after the addition of 25.0 mL of 0.100 M HCl. D. at the equivalence point. E. after the addition of 60.0 mL of 0.100 M HCl

  • A 0.200 M solution of NaClO prepared by dissolving NaClO in water. A 55.0 mL sample...

    A 0.200 M solution of NaClO prepared by dissolving NaClO in water. A 55.0 mL sample of this solution is titrated with 0.200 M HCl.K_a for HClO is 3.5 times 10^-8. Calculate the pH of the solution at each of the following points of the titration: a. Prior to the addition of any HCl b. Halfway to the equivalence point c. At the equivalence point d. After 6.00 mL of HCl has been added beyond the equivalence point

  • A) A 27.5 mL sample of 0.223 M ethylamine, C2H5NH2, is titrated with 0.301 M hydrobromic...

    A) A 27.5 mL sample of 0.223 M ethylamine, C2H5NH2, is titrated with 0.301 M hydrobromic acid. After adding 29.5 mL of hydrobromic acid, the pH is . B)  A 24.5 mL sample of 0.351 M diethylamine, (C2H5)2NH, is titrated with 0.302 M hydroiodic acid. At the titration midpoint, the pH is

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT